Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietarii au dreptul să aibă acces la orice ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietarii au dreptul să aibă acces la orice contract aflat într-o Asociație, conform Legii 230/2007, art. 10 ?

ÎNTREBARE: Este considerat un Abuz în Serviciu faptul că președintele Asociației (care nu e proprietar în Asociație, încălcând Legea 230/2007, art. 5-9), în solidar cu membrii Comitetului Executiv, refuză prezentarea și foto-copierea ORICĂRUI DOCUMENT al Asociației de Proprietari (mă refer aici la orice fel de Contracte aflate în custodia Asociației), încălcând astfel H.G. 1588/2007, art. 12: „Proprietarii membri ai Asociației au și următoarele drepturi și obligații: A. Drepturi: c) să cunoască toate aspectele ce ţin de activitatea Asociației și să aibă acces, la cerere, la orice document al acesteia; d) să primească explicații cu privire la calculul cotei de contribuție la cheltuielile Asociației de Proprietari (...)” ?
Eu zic că limba română este extrem de clară în textul acestui articol 12, la litera c: <<< Proprietarii membri ai Asociației au dreptul să aibă acces, la ORICE DOCUMENT al Asociației. >>>
Juridic vorbind, cuvântul ORICE din textul legii înseamnă că noi, proprietarii, avem acces ne-îngrădit la toate documentele Asociației, inclusiv la Contractele de Muncă sau Contractele cu diverse firme care prestează lucrări în Asociație (ba chiar avem dreptul să le facem copii Xerox sau să folosim orice altă metodă de copiere, inclusiv scanare sau fotografierea), pentru că acele documente nu sunt secrete, mai ales dacă avem proces cu șefii Asociației, astfel îngrădindu-ne dreptul constituțional la apărare, prin aducerea la dosarul cauzei și în Instanță de noi Înscrisuri pe care le putem găsi doar în custodia acestor șefi „dictatori” ai Asociaţiei.
Spun aceste lucruri deoarece mai mulți proprietari care au cerut Contractele de Muncă sau de Mandat ale angajaților Asociaţiei, au fost refuzați în mod violent, mai ales de către inspectorul de zonă de la Primărie care se ocupă de controlul Asociațiilor de Proprietari și care urla la președintele Asociației noastre că „nu are voie să arate Contractele angajaților, pentru că ... sunt confidențiale” ! În cazul Asociațiilor nu e posibilă confidențialitatea, deoarece legea spune clar că proprietarii au acces la ORICE document al Asociației, care este a lor, ei fiind chiar angajatorii și plătitorii tuturor salariilor și ale altor biruri către stat pentru acești șefi care nu respectă deloc legile din domeniu !
Până și Poliția i-a somat să ne dea toate documentele Asociației, dar aceștia refuză și azi s-o facă, iar Instanțele de Judecată nu prea pedepsesc astfel de acțiuni ilegale și abuzive, care ne încalcă și dreptul la apărare.
Care este soluția în cazul ăsta ? Am putea merge iar la Poliție, să-i forțeze pe șefi să ne dea orice document al Asociației, sau nu intră în atribuțiile lor aceste acțiuni.
P.S. Știre de ultimă oră: Inspectorul de zonă din cadrul Primăriei care se ocupa de controlul în Asociațiile de Proprietari, a fost scos forțat la pensie, în urma reclamațiilor mai multor proprietari din Asociația noastră, acțiune făcută la urgență de Primar, văzând cum ascundea el faptele penale ale șefilor Asociației noastre, care au ajuns și la urechile Prefectului ! De frica amenzilor date de Prefectură, au ales calea să-l pensioneze anticipat, de urgență !
ionica1980, utilizator
1-Este o diferenta semnificativa intre dispozitia in vigoare dispusa de catre legiutor si modalitatea in care reprezentantul legal al asociatiei de proprietari intelege sa isi exercite atributiile functiei
Sunt multe asociatii in care reprezentantul legal este ales pe relatii de buna intelegere intre vecini,reprezentant care insa nu are interesul real de a cunoaste dispozitiile in vigoare obligatiile sale sau se face ca nu are obligatii-dar si drepturile membrilor proprietari,
reprezentanti care o data alesi se bucura de laurii functiei,lunar de indemnizatie si in plus de privilegiul de a-si manifesta propriile interese,uneori simpatiile sau antipatiile
Sunt multi reprezentanti legali ai asociatiilor de proprietari care sunt responsabili,exercita cu respect si cu buna credinta atributiile aferente functiei,dar realitatea si topicurile de pe acest forum demonstreaza ca sunt multi presedinti de asociatie care o data alesi apreciaza ca au fost unsi pe viata sa beneficieze de beneficiile calitatii de presedinte,chiar daca voit sau nu ,nu mai exercita acte si actiuni in interesul membrilor proprietari
2-Atat disp art 10 L nr 230/20007 cat si disp art 12 A alin c si d prevad dreptul proprietarilor sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si la cerere sa aiba acces la orice document al acesteia
Accesul la orice document al acesteia nu genereaza obligatia asociatiei de proprietari,recte a presedintelui de asociatie de a pune la dispozitie membrilor proprietari copii dupa orice document al asociatiei de proprietari
3-In speta dv daca reprezentantul legal al asociatiei nu este membru proprietar,inseamna ca participantii la adunarea generala nu stapanesc conditiile si criteriile legal prevazute obligatorii pentru a fi ales in functia de reprezentant legal de asociatie
4-NCP Infracţiuni de serviciu
Artă. 297
Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA.

Atentie una dintre conditiile esentiale pntru incadrare fapta sub incidenta disp art 297 il constituie existenta calitatii de functionar public,calitate pe care reprezentantul legal al asociatiei de proprietari nu o detine
-(ba chiar avem dreptul să le facem copii Xerox

Nu exista temei legal pentru ca asociatia de proprietari sa puna la dispozitie solicitantilor copii dupa documentele in evidenta
Daca aveti litigiu cu asociatia,aveti dreptul sa va intemeiati actiunea sa solicitati instantei proba cu inscrisurile pe care le apreciati utile si necesare in analiza si solutionarea spetei,urmand ca instanta sa aprecieze eficienta acestora si eventual sa dispuna obligarea asociatiei sa depuna copii ale respectivelor documente
4-Solutionarea in astfel de situatii des intalnite,teoretic este simpla,la indemana membrilor proprietari,practic insa este greu de materializat si anume demiterea presedintelui pentru nerespectarea dispozitiilor in vigoare si alegerea unui nou presedinte de asociatie responsabil si impartial
Alegerea reprezentantului legal al asociatiei de proprietari este atributul exclusiv al adunarii generale care poate fi convocata inclusiv de catre 20% dintre proprietari
Politia nu are competenta sa dispuna demiterea reprezentantului legal al asociatiei de proprietari
Inspectorii din primarie sunt reticenti a dispune sanctiuni impotriva presedintilor de asociatie pe considerentul ca serviciul este de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari/locatari,iar eventuala aplicare de sanctiuni ar genera eforturi suplimentare -inclusiv in instanta,or angajatii din primarii se multumesc cu scaunul cald si retributia lunara si se feresc sa dispuna acte si actiuni care pot genera demersuri impotriva emitentului
Vă răspund acum la problema cu dreptul proprietarilor de a consulta ORICE ACT al Asociației, dar și la cel constituțional de a face foto-copii (la Xerox, la Scanner, aparat foto, etc.), deoarece noi avem procese cu șefii acestei Asociații și nu au dreptul legal să ne încalce Dreptul la Apărare prin copierea de Înscrisuri pe care să le atașăm la dosarul cauzei pentru a dovedi acuzațiile aduse (sunt și dosare penale), dar șefii Asociației refuză să ne dea voie să consultăm ORICE ACT al Asociației, mai ales Contractele !
De ce să nu avem dreptul să facem copii de pe orice document al Asociației, știind că noi suntem membrii Asociației și avem dreptul să facem ce dorim cu documentele Asociației noastre, știind și că s-au comis extrem de multe fapte penale (cel puțin un dosar împotriva fostei conduceri e gata de trimis în judecată de procurorul de caz, cel puțin pentru delapidare, dar și multe alte fapte penale „fără număr”) ?
Pentru a dovedi că orice proprietar membru al Asociației are dreptul de a face foto-copii de pe ORICE document al Asociației, citiți acest articol extrem de clarificator: www.ziaruldeiasi.ro/fir-direct/raspunsuri/locatarii-pot-solicita-contra-cost-copii-xerox-dupa-documentele-contabile-ale-asociatiei-de-proprietari~ni5o9r
Citez ultimele fraze extrem de clare din acest articol: <<< În data de 01.09.2009, domnul Cochici Victor a depus o noua adresa la sediul asociației de locatari din care face parte, adresa prin care solicita: copii după listele de plata din ultimii 4 ani, procesele-verbale încheiate cu ocazia organizării adunărilor generale, a ședințelor de Comitet Executiv, state de plata lunare, urmând ca reprezentanții acesteia sa formuleze un răspuns în termenul prevazut de lege.
Cu privire la acest aspect, art. 10 din Legea nr. 230/2007 prevede că „proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce țin de activitatea Asociației si au acces, la cerere, la orice document al acesteia”.
Astfel, domnul Cochici Victor poate solicita, contra cost, copii Xerox după documentele contabile existente la sediul Asociației. >>>
Odată ce în Justiţie ai dreptul de a face copii Xerox la dosare, de ce Asociaţiile au dreptul de a încălca şi Constituţia, ştiind că acele documente nu sunt secrete, şi că prin ascunderea lor, se compromite un întreg proces, magistraţii ne-putând să afle adevărul în speţele respective.
Vă rog să motivați în baza căror articole de legi ni se interzice dreptul de a avea şi noi copii de pe orice document al Asociației, conform acelui art.10 (actele acestea ne aparțin, mai ales că președintele nu e proprietar), știind și faptul că avem procese cu șefii Asociației, iar prin interzicerea accesului la documente se compromite orice proces, deoarece probele nu se pot atașa la dosarele civile sau penale ?!
ionica 1980 ca sa te incurajez , eu am castigat un asemenea proces cu asociatia ca nu vroia sa mi prezinte unele documente printre care contracte furnizori , contracte de munca , dar in ceia ce priveste acele C.I.M - uri , acestea nu pot fi xeroxate , fotografiate .
Am vazut acele contracte de munca in urma hotararii si ce am descoperit nu mai spun , solicitati si fisa postului sa vedeti acolo ce scrie .
Va doresc succes .
eugarizan a scris:

ionica 1980 ca sa te incurajez, eu am câștigat un asemenea proces cu asociația ca nu vroia să-mi prezinte unele documente, printre care contracte furnizori, contracte de muncă, dar în ceea ce privește acele C.I.M.-uri, acestea nu pot fi xeroxate, fotografiate.

Exact asta căutam, un Precedent Judiciar.
Ce acțiune ați intentat, cumva Obligația de a Face ?
Noi avem vreo 4 procese cu șefii Asociației, cu 4 teme diferite, plus un dosar penal finalizat împotriva fostei conduceri de până în 2013 (precizez că șefii Asociației au declanșat „războiul”, dându-ne abuziv în judecată, apoi a urmat ... Potopul împotriva lor) !
Dar încă n-am făcut dosar pe baza Obligației de a Face sau altă acțiune, și din cauza asta vă rog să dați ceva detalii despre acțiunea dvs. în Justiție pe baza căreia ați câștigat.
Știu că avem 99% șanse să câștigăm, dar nu știm prin ce acțiune juridică s-o facem, pentru că mafioții ăștia nici măcar n-au onoarea să-și dea demisiile ... dar s-a lăsat cu demisii printre funcționarii primăriei ! Urmează să cadă capete și la „penala” noastră Asociație care ar trebui desființată, la câte fapte penale am descoperit !
Soțul meu a făcut în 2014 o plângere către Poliția Municipală, reclamând faptul că șefii Asociației de care aparținem refuzau să ne dea să consultăm ORICE DOCUMENT al Asociației noastre, știind că ele nu sunt secrete și, în fond, sunt în proprietatea noastră (dacă n-aveau nimic de ascuns, de ce refuzau să ni le dea, mai ales că soțul meu era prin 2013-2014 chiar și membru al Comitetului Executiv ???).
Un fapt și mai grav - noi, fiind în proces cu șefii Asociației, aceștia refuzau să pună la dispoziția Instanțelor de Judecată toate actele Asociației, mai ales o decisivă Expertiză Contabilă extra-judiciară, care arăta abuzurile fostei conduceri ce are dosar penal gata să fie trimis în judecată de către procurorul de caz, cu multe fapte penale cumulate, mai ales cea de Delapidare !
Vă arăt răspunsul primit de noi de la Poliția Municipală, prin care șefii Asociației noastre erau somați să ne dea orice document al acesteia (soțul meu fiind membru în Comitetul Executiv în acel an 2014), dar aceștia au refuzat chiar și în situația asta, să ne dea dreptul legal de a consulta orice act al Asociației și de a face foto-copii, ei ne-recunoscând că au primit vreo citație de la Poliție sau că au fost chemați la Audieri în cazul acelei reclamații făcute la Poliție:
ROMÂNIA. MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
Ne-secret
Nr. 127155 din 04.04.2014
POLIȚIA MUNICIPALĂ ... , BIROUL PROXIMITATE
CĂTRE: Domnul ... , B-dul ... , nr. ... , bl. ... , ap. ...
În urma petiției dumneavoastră adresată unității noastre, vă comunicăm următoarele:
Numitului H.L. (președinte al Asociației) i s-a adus la cunoștință că are obligația ca pe viitor să adopte un comportament civilizat în relațiile cu dvs., care sunteți membru în Comitetul Executiv al Asociației dvs.
Acestuia i s-a pus în vedere să vă pună la dispoziție documentele pe care aveți dreptul din punct de vedere legal să le examinați, iar dacă această situație nu se va rezolva pe cale amiabilă, vă puteți adresa Judecătoriei, competentă în soluționarea litigiilor de natură civilă sau Compartimentului Asociații de Proprietari din cadrul Direcției Tehnice a Primăriei.
Vă mulţumim pentru încrederea acordată !
ȘEFUL POLIȚIEI MUNICIPALE, Comisar șef de Poliție COSTEL A.
Șeful biroului proximitate.

DACĂ ACEȘTI MICI DICTATORI CARE NE CONDUC ASOCIAȚIA NU SE MAI TEM DE POLIȚIE SAU DE PROCURATURĂ, SITUAȚIA E EXTREM DE GRAVĂ !
Cui să ne mai adresăm, dacă Justiția nu ne face dreptate ?
ionica1980, utilizator