Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NZSST la declaratia de somaj pt timp de munca partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NZSST la declaratia de somaj pt timp de munca partial

La declaratia de somaj, in conditii de somaj tehnic am urmatoarea situatie: o persoana cu timp partial de munca de 2h/zi, timp normal de lucru 8h.
In declaratia de somaj se calculeaza dupa formula:
NZSST>NOSST/timp normal de lucru
Eu am procedat astfel: NZSST>42/8, adica NZSST>5.25.
Cand sa trec manual 5.25 in rubrica NZSST, nu ma lasa. Cat trebuie sa trec?
Gresesc eu ceva?

flori9 a scris:

Da, cu modificare.
Cum nu se salveaza pe discheta?

da. i-am dat salvare pe discheta. imi da urmatoarele mesaje:
1. declaratiile sunt considerate corecte.
2. nu trebuie sa aveti mai mult de o inregistrare in CAP2.
3. Verificati daca s-a facut salvare.
si nu se salveaza.
eu am trecut si la anexa 2 declaratie rectificativa de tip MODIFICARE si am trecut fondul de salarii. oare am facut bine?
Da, pasii sunt corecti, insa se pare ca ar fi o problema in cap 2, unde sunt datele firmei si asa cum va spune si programul nu are cum sa contina mai mult de o inregistrare.
Deschide fisierul cap2 inainte de a fi preluat in programul de somaj si vezi daca contine 2 inregistrari (2 randuri). Daca da, sterge unul din ele.

Incearca asa, daca nu reusesti, cel mai bine este sa o iei de la capat cu totul adica de la exportarea datelor din programul de salarii.

Succes!
Acum am intalnit alta situatie la care nu gasesc raspuns:
o persoana cu timp partial 2h/zi intr-o luna de 21 zile lucratoare,
-ore norma in luna: 168
-nr ore lucrate: 30
-nr ore suspendate:12
-din care in somaj tehnic:12
-nr zile suspendate OUG 28/2009: AICI APARE PROBLEMA!!!!!

Cate zile trebuie sa trec la ultima rubrica? Am incercat cu 1.5 (12/8) si nu ma lasa, cu 6 (12/2h pe zi) nici atat. Cum se poate rezolva problema asta??????????