avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de risc maternal

buna ziua.
incepand cu ce luna se poate lua concediu de risc maternal de catre o femeie insarcinata sau exista un altfel de concediu in afara de cel prenatal care se poate lua mai devreme?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Crissa C , Consilier juridic 21:05, 17 Octombrie 2009
ramona chisalita a scris:

buna ziua.
incepand cu ce luna se poate lua concediu de risc maternal de catre o femeie insarcinata sau exista un altfel de concediu in afara de cel prenatal care se poate lua mai devreme?
multumesc.

Nu exista prevederi legale care sa conditioneze de cand se poate elibera concediul medical de risc maternal.Medicul ginecolog va poate consulta si daca va incadrati in aceasta situatie veti beneficia de acest concediu.Indemnizatia de care beneficiati in acest caz este de 75% din salariu,iar daca este acordat in urgenta de 100%.
Concediul medical nu se acorda pacientului la cerere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sarcina cu risc și medicina muncii Madalina Prise Madalina Prise Buna ziua! In cat timp este obligat angajatorul să anunțe medicina muncii că eu sunt însărcinată? Și dacă am o sarcina cu un risc foarte mare de a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! lucrez in aviatie si sunt insarcinata. teoretic indeplinesc ... CrissDim CrissDim Buna ziua! Lucrez in aviatie si sunt insarcinata. Teoretic indeplinesc conditiile pentru a intra in concediu de risc maternal:vibratii, lucrat in timpul ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal mela2008 mela2008 Buna ziua. Lucrez intr-o institutie publica, sunt insarcinata in 19 sapt si am beneficiat in ultimele 12 luni de 58 zile concediu medical (intre acestea fiind ... (vezi toată discuția)