Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de risc maternal

buna ziua.
incepand cu ce luna se poate lua concediu de risc maternal de catre o femeie insarcinata sau exista un altfel de concediu in afara de cel prenatal care se poate lua mai devreme?
multumesc.
ramona chisalita a scris:

buna ziua.
incepand cu ce luna se poate lua concediu de risc maternal de catre o femeie insarcinata sau exista un altfel de concediu in afara de cel prenatal care se poate lua mai devreme?
multumesc.

Nu exista prevederi legale care sa conditioneze de cand se poate elibera concediul medical de risc maternal.Medicul ginecolog va poate consulta si daca va incadrati in aceasta situatie veti beneficia de acest concediu.Indemnizatia de care beneficiati in acest caz este de 75% din salariu,iar daca este acordat in urgenta de 100%.
Concediul medical nu se acorda pacientului la cerere.