Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa

Buna ziua! Va solicit ajutorul din nou intr-o problemuta..Sunt platitor de tva si am facturat cherestea catre o societate, fara insa sa o livrez , intrucat au aparut ceva probleme, si probabil o voi livra dupa data de 1. Am si incasat banii pt aceasta cherestea. Ambele firme suntem platitoare de tva, deci am facturat cu taxare inversa, insa am inteles de la cineva ca trebuie sa platesc tva-ul aferent daca nu livrez marfa. Asa este?
Se poate intampla ca clientul sa nu aiba loc de depozitare si sa o mai tina la dvs. o vreme. Deci nu trebuie virata TVA pentru cheresteaua vanduta si nelivrata.