Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administartorul asociatiei de proprietari nu vrea sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administartorul asociatiei de proprietari nu vrea sa se ocupe de repararea acoperisului blocului. Cum procedez legal?

De 3 ani am probleme -la etajul 4 din 4 fiind - cu hidroizolatia. Am tot discutat cu administratorul aceasta problema si l-am rugat sa vorbeasca cu ceilalti locatari si sa gasim o societate care sa refaca hidroizolatia. Raspunsul pe care mi l-a dat a fost sa bat eu la usile vecinilor mei si sa discut cu ei, sa ii conving sa plateasca cu totii pt hidroizolatie, ca el nu are ce sa faca, a ridicat din umeri si mi-a zis ca asta e... daca stau la ultimul etaj...ghinion...

Va rog sa imi spuneti care este modalitatea legala in care pot proceda, ce acte normative prevad modalitatea de solutionare a unei astfel de situatii si unde este precizat in legislatie ce obligatii are administratorul si/sau presedintele asociatiei de proprietari in aces caz.

Va multumesc.
whitecamelia, utilizator
Buna ziua,

Daca incercati sa il obligati pe presedintele asociatiei de proprietari sa faca demersuri pentru schimbarea hidroizolatiei va bagati intr-un razboi din care nu aveti de castigat nimic.
Teoretic, puteti convoca adunarea generala a asociatiei de proprietari (insa asta presupune tot sa bateti la usile tuturor vecinilor pentru a-i aduna) pentru a-l destitui pe presedintele de asociatie si sa propuneti un alt presedinte.

Insa, este o procedura lunga si care poate nu va acea rezultatul scontat (nimeni nu prea vrea sa fie presedinte de asociatie).

Cel mai bine ar fi sa demarati dvs. procedurile si sa gasiti o societatea pentru a reface hidroizolatia. Vorbiti cu vecinii si strangeti banii. Nu va poate impiedica nimeni sa faceti astfel de demersuri si aveti tot dreptul sa o faceti.
Va multumesc mult :)
administratorul a procedat corect: nu e treaba lui.
Aici e rolul presedintelui de bloc.
aaaa... nu exista presedinte de bloc... :/