avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... NU POT INMATRICULA MASINA!!!!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

NU POT INMATRICULA MASINA!!!!

Buna ziua!
Am adus acum o luna o masina din germania care a fost fabricata initial pentru Arabia Saudita.Masina a fost rulata in germania,cu numere de germania pana sa fie adusa in Romania si au fost facute si acte pentru numerele provizorii ca sa o aducem in Romania. Cand am ajuns la RAR in Romania cu masina ni s-a spus ca trebuie sa platim niste taxe aditionale pentru o evaluare a masinii deoarece dupa spusele lor daca masina a fost facuta pentru Arabia Saudita nu emite acelasi nivel de noxe si are un consum mai mare...urmand ca ei sa decida daca masina este Euro4 asa cum era in Germania/Arabia Saudita sau este Euro2. Dupa vreo 2 saptamani ni s-a spus ca masina nu poate fi inmatriculata in Romania din cauza ca este Euro2 si este facuta pe comanda pentru Arabia Saudita...#-o Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Poate ca ar fi bine sa o vindeți în Germania.
Ar trebui un proces daca va refuza înmatriculare a si nu cred ca s-ar merita.
Norma Euro nu inseamna numai noxele/ poluarea ,ci intreg procesul de fabricatie al masinii
Nu prea aveti ce sa faceti in conditiile in care ati achizitionat vehiculul cunoscand ca a fost produsa pentru rulat in Arabia Saudita care are norme de poluare diferite fata de comunitatea europeana
Conditionat de marca ,de model incercati sa contactati producatorul,eventual dealer pentru a clarifica daca exista variante
Diferenta de noxe intre Euro 2 si Euro 4 este foarte mica ,depinde si de carburantul utilizat si modificarea de multe ori se obtine prin reprogramarea computerului
Exista masini cu acelasi motor si cu doua norme diferite de poluare.
Este posibil ca producatorul sa poata face upgradeul doar din setarile computerului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme rar - norma de poluare geales geales am cumparat un autoturism skoda octavia din germania an 2009 motor 1900 cm euro 5{cf brif mic }. am fost la r.a.r pentru ai face cartea de identitate, si ... (vezi toată discuția)
Noua taxa de poluare!!!!!!!! alinel alinel am cumparat o masina adusa din Germania cu 2200 euro,este din1998,Opel Astra si aflu ca trebuie sa platesc 1412 euro taxa adica atat cat a costat ea in ... (vezi toată discuția)
Vreau sa dau in judecata rar Ovidiumtm Ovidiumtm Am o problema daca ma poate sfatui cineva,vreau sa dau in judecata Registru Auto roman,deoarece am achizitionat o masina marca bmw cu norma de poluare Euro2 si ... (vezi toată discuția)