avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicat contract de V_C
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicat contract de V_C

Am urmatoarea nelamurire privind procedura actuala de V_C , cu retinere la notar a actului original si elaborare catre contractanti a unor duplicate ;

Cum este normal :
-duplicatele trebuie sa se semneze de catre contractanti sau nu ?
-daca este normal sa nu se semneze si totusi au fost semnate , sint valabile ?
-daca este normal sa se semneze si nu au fost semnate , sint valabile ?
-are vreo importanta daca duplicatele sint / nu sint semnate de contractanti ?

Pun intrebarea deoarece pentru documente intocmite la acelasi notar , unele sint semnate , altele nu .
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:58, 4 Iulie 2017
Partile contractului primesc cate un exemplar cu mentiunea duplicat.
Este perfect valabil atat intre parti cat si la Cartea Funciara (unde se inscrie transmiterea dreptului de proprietate).
Recunosc, este putin ciudat sa ai un exemplar din contract nesemnat, dar ... asa e legea.
Parerea mea este ca NU la semnaturi trebuie sa se faca "economisire/reducere", ci la costurile de perfectare a contractului (in special la onorariul notarului public !) ...
Am inteles procedura , ; dar deoarece am duplicat semnat de parti si dar si duplicat nesemnat , intreb daca are vreo importanta daca duplicatul este sau nu este semnat de parti ?
Am citit , m-am informat si reformulez :

Daca un duplicat , este semnat de parti , in fata notarului ,[din gresala , brambureala , etc] , actul original autentificat poate intra ulterior sub incidenta anularii ?

Sau poate ca actul autentificat ramine activ si duplicatul respectiv se declara nul ?

Sau se accepta ca normal duplicatul cu semnaturi , pina se pune problema daca este fals sau nu ?

Cum se poate rezolva problema in cazul ca se observa existenta semnaturilor partilor pe duplicat dupa o perioada de 1 an de la semnare ?
Duplicatul semnat este anulat
Mergeti la notarul unde ati perfectat actul.
Duplicatele nu se semneaza. Actul se intocmeste intr-un singur exemplar original, semnat de parti, care ramane in arhiva biroului notarial. Scopul si ratiunea pentru care actele semnate sa nu mai circula este acela de a preintampina falsificarea semnaturilor partilor. Nu se vede semnatura, nu ai ce sa falsifici.
Duplicatele semnate sunt nule. Solicitati altele de la acelasi notariat.
Si mai ales: NU VA MAI APUCATI SA SEMNATI NIMIC, PE NICI UN DOCUMENT, DACA NU VI SE SOLICITA SEMNATURA IN MOD EXPRES !
Nici din graba, nici din neatentie, nici din nimic.

Alte discuții în legătură

Adresa din procura este cea din b.i anterior Alina Roxana Dobrin Alina Roxana Dobrin Bună seara! Săptămână viitoare urmeaza sa vând apartamentul pe care il dețin cu soțul meu.El este plecat din țară,eu având procură notariala ptr ... (vezi toată discuția)
Procura nesemnata CarmenCorina CarmenCorina Buna ziua.Este legala si poate fi folosita in instanță o procura speciala nesemnata de cel care o da? (Mandant).Scrie mandant....numele s.s si atât fara ... (vezi toată discuția)
Părinții mei mi-au donat o garsonieră, dar ca act mi s-au dat două duplicate nesemnate. am dreptul să îi solicit doamnei notar o copie după original? Ale Vio Ale Vio Buna ziua. Ieri, 12 septembrie 2018, părinții mei mi-au donat o garsoniera, prin act donație, la notariat. Fratele meu este trecut ca si declarant, în ... (vezi toată discuția)