avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicat contract de V_C
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicat contract de V_C

Am urmatoarea nelamurire privind procedura actuala de V_C , cu retinere la notar a actului original si elaborare catre contractanti a unor duplicate ;

Cum este normal :
-duplicatele trebuie sa se semneze de catre contractanti sau nu ?
-daca este normal sa nu se semneze si totusi au fost semnate , sint valabile ?
-daca este normal sa se semneze si nu au fost semnate , sint valabile ?
-are vreo importanta daca duplicatele sint / nu sint semnate de contractanti ?

Pun intrebarea deoarece pentru documente intocmite la acelasi notar , unele sint semnate , altele nu .
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:58, 4 Iulie 2017
Am inteles ;multumesc foarte mult .

De semnat , s-a semnat la notar ; Este posibil ca si duplicatul de la notar sa fie semnat .
In acesta situatie actul original ramine valabil ?
Actul original ramane valabil.
In rest, toate duplicatele semnate sunt nule.
Azi am fost la notar ; am explicat. Din discutie a reiesit :

a. eu sint de vina , eu trebuie sa suport costurile de indreptare a situatiei.
b. nu era deloc lamurit , cum se poate remedia problema . M-a aminat.
c.Mi-a solicitat sa vin cu toate documentele autentice care le-am primit .

Intrebare : se poate indrepta acesta situatie prin procedura de "Erori materiale sau omisiuni vadite" ?
Pai unde e eroarea materiala sau omisiunea vadita?
Se poate elibera incheiere de indreptare a erorii materiale numai daca a fost redactat ceva gresit in cuprinsul actului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adresa din procura este cea din b.i anterior Alina Roxana Dobrin Alina Roxana Dobrin Bună seara! Săptămână viitoare urmeaza sa vând apartamentul pe care il dețin cu soțul meu.El este plecat din țară,eu având procură notariala ptr ... (vezi toată discuția)
Procura nesemnata CarmenCorina CarmenCorina Buna ziua.Este legala si poate fi folosita in instanță o procura speciala nesemnata de cel care o da? (Mandant).Scrie mandant....numele s.s si atât fara ... (vezi toată discuția)
Părinții mei mi-au donat o garsonieră, dar ca act mi s-au dat două duplicate nesemnate. am dreptul să îi solicit doamnei notar o copie după original? Ale Vio Ale Vio Buna ziua. Ieri, 12 septembrie 2018, părinții mei mi-au donat o garsoniera, prin act donație, la notariat. Fratele meu este trecut ca si declarant, în ... (vezi toată discuția)