Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicat contract de V_C
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicat contract de V_C

Am urmatoarea nelamurire privind procedura actuala de V_C , cu retinere la notar a actului original si elaborare catre contractanti a unor duplicate ;

Cum este normal :
-duplicatele trebuie sa se semneze de catre contractanti sau nu ?
-daca este normal sa nu se semneze si totusi au fost semnate , sint valabile ?
-daca este normal sa se semneze si nu au fost semnate , sint valabile ?
-are vreo importanta daca duplicatele sint / nu sint semnate de contractanti ?

Pun intrebarea deoarece pentru documente intocmite la acelasi notar , unele sint semnate , altele nu .
Am inteles ;multumesc foarte mult .

De semnat , s-a semnat la notar ; Este posibil ca si duplicatul de la notar sa fie semnat .
In acesta situatie actul original ramine valabil ?
Actul original ramane valabil.
In rest, toate duplicatele semnate sunt nule.
Azi am fost la notar ; am explicat. Din discutie a reiesit :

a. eu sint de vina , eu trebuie sa suport costurile de indreptare a situatiei.
b. nu era deloc lamurit , cum se poate remedia problema . M-a aminat.
c.Mi-a solicitat sa vin cu toate documentele autentice care le-am primit .

Intrebare : se poate indrepta acesta situatie prin procedura de "Erori materiale sau omisiuni vadite" ?
Pai unde e eroarea materiala sau omisiunea vadita?
Se poate elibera incheiere de indreptare a erorii materiale numai daca a fost redactat ceva gresit in cuprinsul actului.