Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incheierea CIM in cazul pensiei la limita de varsta cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incheierea CIM in cazul pensiei la limita de varsta cu reducerea varstei

Daca am dus decizia de pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pens. pe 30/06/2017 la scoala dar nu mi-au dat decizia de incheiere a CIM mai trebuie sa merg la scoala?(Mentionez ca inca mai am ore?)
Contractul de munca va inceta la comunicarea deciziei de pensionare.
Deci, luni 03/01/2017, nu mai trebuie sa merg la scoala desi am ore?
Intr-adeavr, in data de 03.07.2017 nu ar mai trebui sa mergeti la munca, intrucat raportul de munca a incetat de drept la data de 30.06.2017, conform art.56 alin.1 lit.c C.mun.
Asa este dar, la art.56 pct 2 spune ca pentru situatiile prevazute la alin.1 lit c-j, constatarea cazului de incetare de drept a CIM se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris,prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
Data incetarii c.i.m. este aceeasi , chiar daca constatarea cazului de incetare de drept a CIM se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia.

Cornel Vasile, Consilier juridic