Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Explicatie hotarare a instantei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Explicatie hotarare a instantei

Facusem o contestatie la un proces verbal emis de catre Politie . In prima faza instanta mi-a dat castig de cauza , anuland amenda pe care o primisem si implicit suspendarea permisului pe o perioada de 30 de zile si schimbandu-le cu un avertisment. Cei de la IPJ au facut apel, acesta a fost "admis in parte" in sensul ca "Menţine sancţiunea amenzii în cuantum de 500 lei aplicată prin procesul verbal de constatare a contravenţiei "si "Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei atacate care nu sunt contrare prezentei." . Deoarece nu cunosc termeni juridici , v-as ruga sa imi explicati daca procesul verbal va fi respectat in totalitate sau voi ramane doar cu amenda (pe care deja am platito) iar permisul nu-mi va mai fi suspendat.
Va multumesc anticipat
Buna seara,
Ramaneti cu amenda platita si cu permisul la dumneavoastra (nu se suspenda).