Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stalpi inalta tensiune pe teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stalpi inalta tensiune pe teren

Buna ziua,

Locuiesc intr'un cartier de case, la casa, terneul in cauza este mostenire.
Pe o parte din acest teren se afla 2 stalpi de curent - unul langa altul / identici - care alimenteaza o serie de case. mentionez ca sunt stalpi de beton si se afla pe acest teren mai exact cam in mijlocul terenului de pe timpul lui Ceausescu.

concluzie - nu se pot construi case pe suprafata respectiva deoarece liniile de inalta tensiune tranziteaza zona, si din cunostintele mele sub liniile de curent nu se pot autoriza constructii.

Intrebare: Se poate actiona in instanta Electrica sau firma respectiva pt a cere chirie? sau pt a cere mutarea acestora in afara terenului?

Multumesc!
puteti solicita obligarea Enel la incheierea unui contract pe viitor, iar pentru ultimii 3 ani puteti cere obligarea la plata contravalorii dreptului de uz si servitute
Multumesc frumos pt raspuns si informatiile ulterioare!

Va doresc sanatate si numai bine!