Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... prelungirea dreptului de sedere in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

prelungirea dreptului de sedere in Romania

Prietenul meu este cetatean american si va veni in Romania pentru a locui impreuna, iar in scurt timp o sa ne casatorim. Va rog sa imi spuneti :
- de ce acte are el nevoie ca sa se casatoreasca cu mine (eu sunt cetatean roman)
- de ce acte are nevoie ca sa isi poata prelungi dreptul de sedere in Romania dupa casatorie ( unde trebuie solicitate si depuse)
- in cat timp de la casatorie poate dobandi cetatenia romana, fara a fi nevoit sa renunte la cea americana, ce acte ii trebuie pentru asta si unde trebuie depuse
Mentionez ca el vine definitiv aici ( va avea un job aici )

Astept raspunsul dumneavoastra cat mai repede.
angajat, utilizator
Divortul este cu acordul ambelor parti si este o situatie simpla.
Deci, va trebui sa imi fac carte de identitate apoi ma pot casatori si apoi o alta noua carte de identitate.
Cam cat ar trebui sa dureze emiterea unei carti de identitate in regim de urgenta ( este acest serviciu valabil si in centrele de politie din provincie)?