Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire apartament nepoata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire apartament nepoata

Am o nepoata de 2 ani ,noi bunici vream sa-i lasam apartamentul pe numele ei dar ea sa intre in posesie dupa moartea noastra.Cum trebuie sa facem ?Pot sa fac actul de vanzare chiar daca nepoata este minora?
BarbuViorica, utilizator
Buna seara,
Incheiati un contract de vanzare cumparare cu clauza de transmiterea dreptului de mostenire si, eventual, de instrainare.
Solicitati ca transmiterea dreptului de proprietate sa se produca dupa decesul dumneavoastra si sa nu aiba drept sa instraineze bunul pana la varsta de 18 ani!
Nu puteti incheia vanzare cumparare. Minorii (mai ales cei de 2 ani) nu au bani sa cumpere. Plus ca nu-mi imaginez ca doriti sa vi se achite un pret.
Solutia ar fi un contract de donatie cu uzufruct viager (sa locuiti in imobil pana la deces, moment in care nepoata va deveni proprietar deplin)
Insa ar trebui sa va adresati instantei pentru o curatela- o hotarare prin care este desemnata o persoana majora care sa reprezinte in mod expres minora la incheierea contractului de donatie.
Oricum pana la varsta de 18 ani nu poate exercita nici un drept de dispozitie.