avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de indemnizatie

Buna seara. Din 1 martie 2017 beneficiez de stimulentul de indemnizație dat de stat. Acum sunt însărcinată în 12 săptămâni urmând să nasc la inceputul lunii ianuarie. Bebe1 face 3 ani in luna iulie 2018 deci până atunci aș fi avut dreptul la plata stimulent ului. Intrebarea mea este daca se poate ca stimulentul să-i fie transferat tatălui ( care a beneficiat de cic pt o luna) astfel încât să nu-mi fie suspendat dreptul atunci când introduc noul dosar de indemnizație pt bebe2? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:02, 12 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tatal copilului nu poate primi stimulent de insertie.

Pe perioada suprapunerii situaţiilor (ianuarie - iulie 2018), cuantumul indemnizaţiei lunare se majorează cu 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.
Astfel, veti primi indemnizatia pentru CCC plus 1233 lei.
Buna seara,
Sa stiti ca pentru al doilea copil nu mi s-a acordat suma de 1233 lei pe langa indemnizația calculată ca 85%din venituri.
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Tatal copilului nu poate primi stimulent de insertie.

Pe perioada suprapunerii situaţiilor (ianuarie - iulie 2018), cuantumul indemnizaţiei lunare se majorează cu 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.
Astfel, veti primi indemnizatia pentru CCC plus 1233 lei.

Pe ce motiv ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie cic2 Maya04 Maya04 Buna ziua! In prezent sunt in CIC1 si as dori sa raman insarcinata cu bebe2. As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pt CIC2 in toate situatiile ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu de crestere al doilea copil LittleMermaid LittleMermaid Buna ziua, Am nascut pe 10 august 2016. Pentru a primi stimuletul de insertie trebuie sa ma intorc la servici cu minim 60 zile inainte sa implineasca ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie/concediu prenatal Rodiplesa Rodiplesa Buna ziua, Beneficiez de stimulent de insertie din iaunuarie 2016 (copilul avea 1.6 luni ). Am inteles ca il voi primi pana implineste 3 ani ( iulie ... (vezi toată discuția)