Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de indemnizatie

Buna seara. Din 1 martie 2017 beneficiez de stimulentul de indemnizație dat de stat. Acum sunt însărcinată în 12 săptămâni urmând să nasc la inceputul lunii ianuarie. Bebe1 face 3 ani in luna iulie 2018 deci până atunci aș fi avut dreptul la plata stimulent ului. Intrebarea mea este daca se poate ca stimulentul să-i fie transferat tatălui ( care a beneficiat de cic pt o luna) astfel încât să nu-mi fie suspendat dreptul atunci când introduc noul dosar de indemnizație pt bebe2? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Tatal copilului nu poate primi stimulent de insertie.

Pe perioada suprapunerii situaţiilor (ianuarie - iulie 2018), cuantumul indemnizaţiei lunare se majorează cu 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.
Astfel, veti primi indemnizatia pentru CCC plus 1233 lei.
Buna seara,
Sa stiti ca pentru al doilea copil nu mi s-a acordat suma de 1233 lei pe langa indemnizația calculată ca 85%din venituri.
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Tatal copilului nu poate primi stimulent de insertie.

Pe perioada suprapunerii situaţiilor (ianuarie - iulie 2018), cuantumul indemnizaţiei lunare se majorează cu 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.
Astfel, veti primi indemnizatia pentru CCC plus 1233 lei.

Pe ce motiv ?