Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca.

Am lucrati 30 de ani in total. Primi 14 am fost angajat u carte de munca si contract de munca la mai multe insitutiii.Urmatoarii 16 ani am fost P.F.A. si am platit contributia la pensii in baza unui contract de asigurat. Ulterior am inchis P.F.A.-ul si m-am angajat din nou cucontract de munca. Si surpriza cei de la institutia la care m-am angajat acum nu-mi recunosc decit primii 14 ani de munca ca vechime. Este posibil asa ceva? Eu am platit ultimii 16 ani la pensii le-am adus si un desfasurator cu situatia platilor si totusi nu mii recunosc acesti ani ca vechime. De ce?
Este posibil, intrucat activitatea desfasurat in calitate de PFA nu va confera vechime in munca.

Art.16 C.mun.
(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.