Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune?

Buna ziua!
Persoana x ofera un anumit serviciu pentru primirea unor informatii, persoana y ii ofera aceste informatii dar persoana x nu isi respecta intelegerea si nici nu are de gand.
Este aceasta fapta inselaciune daca nu s-a obtinut un folos material?
Exista vreun contract semnat? Simpla intelegere (gentlemen's agreement) nu obliga partea sa se tina de cuvant si sa plateasca pentru informatii.
Nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de inselaciune prevazute si pedepsite de art.244 NCP.