Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba influenteaza somajul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba influenteaza somajul?

Buna,
Am fost notificata de catre angajator cu desfiintarea locului de munca incepand cu 1 oct 2009. Am dreptul legal la somaj, dat fiind ca am lucrat cu carte de munca aproape 2 ani de zile, inca nu mi-am depus dosarul dat fiind ca abia cu 30 sept 2009 inceteaza contractul meu de munca cu firma respectiva.Intre timp, mi-am gasit de lucru la o firma la care doresc sa merg in proba. Doresc sa stiu daca dupa aceasta perioada de proba, inca n-am semnat nimic cu noul potential angajator,nu ma acomodez la firma respectiva sau firma are alte asteptari de la mine, imi pierd dreptul la ajutorul de somaj???Cum ar trebui sa arate actul pe care il semnez astfel incat sa nu imi pierd ajutorul la somaj? Puteti sa ma sfatuiti in vreun fel?
Multumesc anticipat
Angelica
Revin cu o precizare la intrebarea initiala.
Este vorba, asa cum cineva mai sus bine a sesizat, de incheierea unui contract de munca inainte de a-mi depune dosarul la somaj.
Ideea este ca, in caz de neacomodare la noul loc de munca (mi se pare o problema extrem de serioasa, care nu tine neaparat de ceea ce vreau eu sau nu, daca am lasat impresia asta), daca mai am dreptul la somaj, in ce conditii. Care este perioada maxima (o luna-doua???) pt care eu pot incheia un contract de munca, perioada de proba si care este articolul din codul muncii care sa apara in acest eventual contract cu o perioada determinata, pt a-mi apara dreptul de a avea somaj.
Multumesc din nou pentru ajutor,
Cu stima
Angelica
Ba angi_raisa stie f bine ce vrea.
Problema este ca ajutorul de somaj se acorda pt o perioada de timp mai lunga...iar semnand contractul, dupa perioada legala de proba de o luna (in functie de executie) sau chiar in timpul ei, angajatotul poate renunta la d-sa si atunci dse trezeste in situatia de a ramane si fara loc de munca, si fara drept la ajutorul de somaj....
angi_raisa a scris:

Revin cu o precizare la intrebarea initiala.
Este vorba, asa cum cineva mai sus bine a sesizat, de incheierea unui contract de munca inainte de a-mi depune dosarul la somaj.
Ideea este ca, in caz de neacomodare la noul loc de munca (mi se pare o problema extrem de serioasa, care nu tine neaparat de ceea ce vreau eu sau nu, daca am lasat impresia asta), daca mai am dreptul la somaj, in ce conditii. Care este perioada maxima (o luna-doua???) pt care eu pot incheia un contract de munca, perioada de proba si care este articolul din codul muncii care sa apara in acest eventual contract cu o perioada determinata, pt a-mi apara dreptul de a avea somaj.
Multumesc din nou pentru ajutor,
Cu stima
Angelica

Intrebarile dvs. sunt putin incurcate. Va intereseaza cat este perioada maxima de proba? Va intreseaza perioada maxima a unui contract determinat? Sunt doua lucruri distincte.
Art. 31. [perioada de probă]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) În cazul muncitorilor necalificaţi, perioada de probă are caracter excepţional şi nu poate depăşi 5 zile lucrătoare.
(4) Absolvenţii instituţiilor de învăţământ se încadrează, la debutul lor în profesie, pe baza unei perioade de probă de cel mult 6 luni.
(41) Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.
(5) Pe durata perioadei de probă salariatul se bucură de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă. aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă.
Art. 32. [unicitatea perioadei de probă]
.......(4) Perioada de probă constituie vechime în muncă.

Contractul pe perioada determinata are o durata maxima de 18 luni .
1. Pentru a evita problemele de care vorbeste userul trebuie sa incheie un CIM pe o perioada determinata cat mai mica. La expirarea perioadei pentru care a fost incheiat CIM intra sau reintra in somaj.
2. Perioada de proba este o clauza in CIM, face parte din acesta si este optionala, angajatorul nefiind obligat sa faca uz de ea. In timpul perioadei de proba oricare dintre parti poate renunta la CIM printr-o simpla notificare, fara alte formalitati mai sofisticate.
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru a evita problemele de care vorbeste userul trebuie sa incheie un CIM pe o perioada determinata cat mai mica. La expirarea perioadei pentru care a fost incheiat CIM intra sau reintra in somaj.

Este posibil? Fiind un nou si diferit cim pe o perioada de munca determinata, la incheierea termenului, mai poate beneficia de ajutor de somaj?:sorry: