Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Urmarire penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Urmarire penala

Buna ziua

Doresc sa adresez urmatoarea intrebare pe urmatoarea speta:
la data de 01.12.2011 s-a inceput urmarirea penala impotriva mea pt acuzatii de fals in acte,fals in inscrisuri sub semnatura privata,inselaciune.
pana la data de astazi 12.07.2017 nu s-a trimis dosarul in instanta.Deci nu s-a inceput procesul penal in aces caz
Doresc sa intreb in ce masura se poate ca prescriptia sa intervina in acest caz?
Cine constata posibilitatea de aplicare a prescriptiei faptelor(procurorul sau judecatorul avand in vedere ca dosarul nu se afla inca in instanta)

Multumesc
Buna ziua!
Exista o modalitate de a consulta dosarul aflat in faza de UP in format online?Dupa cum am mentionat eu nu ma aflu in Ro din 2012.Domiciliul meu este pe teritoriul unui alt stat al UE din 2014 data de la care detin Rezidenta Permanenta in acel stat,cu forme legale.
Cele 60 de zile din motivarea solutiei data la contestatia formulata de partea vatamata sunt zile lucratoare sau calendaristice?
Ce se intampla in cazul in care procurorul nu rezolva cauza in termenul de 60 de zile solicitat de instanta??
Multumesc
Nu exista nicio modalitate de a consulta dosarul online, aveti insa dreptul sa va angajati un avocat care sa va reprezinte in fata organelor judiciare.
Termenul este unul de recomandare, daca nu solutioneaza cauza nu exista sanctiune in C.P.P. se poate exercita insa actiune disciplinara impotriva procurorului de catre CSM.
Am inteles.Deci practic sunt in aceeasi situatie in care am fost ultimii 6 ani de cand a inceput UP.Punerea mea sub acuzare se face banuiesc la finalizarea UP.?!
Daca v-ati schimbat adresa este posibil sa fi fost pus sub acuzare pana acum si sa nu fi aflat.
Buna ziua ,

incep prin a va multumi din nou pentru raspunsurile date.
I aceeasi speta la care am facut referire mai sus,Instanta a admis contestatia durata proces introdusa de partea vatamata.citez din solutie:

În temeiul art. 488 ind 6 C.pr.pen. admite contestatia privind durata procesului penal formulata de petenta XXX Stabileste ca Parchetul de pe lânga Judecatoria XXX să pronunţe o soluţie în prezenta cauza, potrivit art. 327 C.pr.pen., în termen de 60 de zile de la comunicarea prezentei.

Dumneavostra mi-ati spus Contestatia introdusa de persoana vatamata se va respinge de principiu ca inadmisibila, legea prevede ca dispozitiile referitoare la contestaţia privind durata rezonabilă a procesului penal, se aplică numai proceselor penale începute după intrarea în vigoare a Legii nr. 135/2010, respectiv dupa 01.02.2014.

Am citit si eu legile si am vazut alte solutii data in asemenea cazuri si intr-adevar contastatiile se admit si se aplica doar proceselor penale incepute dupa intrarea in viguare a Legii nr.135/2010,respectiv dupa 01.02.2014

Mentionez ca in cazul de fata contestatia s-a facut si a fost admisa de instanta ,cu referire la un Dosar de urmarire penala inceput in Dec 2011.

Cum este posibil asa ceva??!!