Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua salarii

Spuneti-mi , va rog, ce avantaj am daca comunic, la actualul loc de munca, ca mai am o slujba (4 ore) remunerata cu mai putin de 250 RON?Asa se cere de catre S.financiar pentru nu stiu ce deduceri cf.Noului cod fiscal.Ma feresc ca dracu de tamaie sa afle astia ca lucrez si in alt loc.Deducerea pentru copil este la nevasta/mea ca are salariu mai mic.
Multumesc.
Ma indoiesc ca aveti vreun avantaj din comunicarea celui de-al doilea serviciu. De vreme ce deducerile sunt aplicate salariului sotiei, s-ar putea ca, cel mult, dansa sa aiba nevoie de o adeverinta ca nu vi se aplica dumneavostra aceste deduceri.
Atentie mare insa la declaratia anuala de venit! Pe aceasta trebuie musai sa o completati cu toate veniturile salariale obtinute.

Nu cred ca ai retinut bine.
Cred ca e vorba de declaratia pe venit global-cea anuala-pe care trebuie sa o completezi si cu venitul realizat de la cel de-al 2 loc de munca cand o depui la adm fin.
Pentru veniturile realizate din salarii nu se mai completeaza declaratie de venit global!
In cunostinta de cauza iti pot spune ca nu ai absolut nici un avantaj daca declari angajatorului principal si cel de-al doilea loc de munca! Intr-adevar, trebuie sa completezi o declaratie in care sa specifici ca ai mai avut si alte venituri in afara celor salariale obtinute de la locul de munca de baza (doar daca ai avut sau nu, fara nici o detaliere - legea nu te obliga in nici un fel sa dai altfel de declaratii angajatorilor); in baza acestei declaratii, serviciul financiar - contabilitate al angajatorului principal, lasa fisa ta fiscala deschisa si o inainteaza administratiei financiare.
Dupa ce ai sa primesti de la angajatorul principal fisa fiscala deschisa vei merge si vei lua si de la angajatorul secundar fisa fiscala aferenta celui de-al doilea loc de munca, apoi le vei depune pe amandoua ca anexe (copii nu originalele) la declaratia pe care o vei completa si o vei depune la administratia financiara.