Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lista intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lista intretinere

Este legal ca in lista la zi de intrtetinere sa fie adaugata o suma care e stabilita de presedintele de asociatie ca acoperire a unei datorii la Raja,datorie facuta de fosta administratora care a fugit cu banii? Mentionez ca locatarii au platit la momentul respectiv intretinerea,au chitante,dar Raja in loc sa incerce recuperarea de la administratora care a fugit cu banii pune penalitati asociatiei de locatari,iar noul presedinte si noua administratora adauga suma considerata de ei ca revine fiecarui apartament in lista actuala de intretinere si pun si ei penalitati de intarziere,desi locatarii au achitat la momentul respectiv ce trebuia si acum sunt obligati sa mai plateasca o data.
Pentru a fi reintroduse in lista de plata trebuie sa existe o hotarare a AG cu privire la modalitatea de restituire a sumelor platite in plus. Nu se pot pune penalizari la sume deja achitate. Faceti o ad gen extraordinara si schimbati presedintele si administratorul. Prr sumele neplatite trebuie trasi la raspundere presedintele si cei comitetul ex si cenzorii de la data delapidarii care aveau atributii in verificarea platilor.