Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lovit din spate si gasit vinovat de producerea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lovit din spate si gasit vinovat de producerea accidentului.

Cu 2 luni in urma am fost implicat intr-un bizar accident rutier fiind lovit din spate .In momentul impactului ma aflam pe acelasi sens de mers cu cel care m-a acrosat din spate la aproximativ 15m de coltul intersectiei de unde am iesit .Mentionez ca eram incadrat complet pe banda de mers inainte si am fost acrosat chiar din spate (pozele pot demostra asta.) A doua zi de dimineata cand am mers la postul de politie sa declaram accidentul agentul de politie a zis ca eu as fi vinovat de producerea accidentului ca nu am respectat semnificatia semnului STOP si nu am acordat prioritate de trecere fiind pe un drum fara prioritate. Eu stiu ca din moment ce am avut suficient timp sa ma incadrez pe banda de mers inainte nu mai intru sub incidenta acelui semn.Ce spuneti voi?
Consider ca participantul la trafic care nu a pastrat distanta fata de vehiculul din fata poarta vina in producerea accidentului.

Contestarea procesului verbal trebuia facuta in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Consider ca participantul la trafic care nu a pastrat distanta fata de vehiculul din spate poarta vina in producerea accidentului.

Nu a pastrat dstanta fata de vehiculul din spate?
esti sigura ca asta voiai sa spui?
Nu ca nu ar fi posibil/adevarat asa ceva, insa suna un pic ciudat exprimarea ta...

Insa... e posibil ca, chiar daca erati deja in intregime pe strada si ati fost lovit din spate, sa fiti vinovat... Depinde de strada... si de alti o multime de de factori...
Daca, de ex., viteza permisa era de 100 km/h si dvs intrati pe strada, e foarte posibil ca cineva care vine cu 100 din spate sa va loveasca pe dvs care aveti (la intrarea pe strada) 10-15 km, iar vinovatia lui sa se apropie de 0%.

J H a scris:

Stoica Ioana a scris:

Consider ca participantul la trafic care nu a pastrat distanta fata de vehiculul din spate poarta vina in producerea accidentului.

Nu a pastrat dstanta fata de vehiculul din spate?
esti sigura ca asta voiai sa spui?
Nu ca nu ar fi posibil/adevarat asa ceva, insa suna un pic ciudat exprimarea ta...

Insa... e posibil ca, chiar daca erati deja in intregime pe strada si ati fost lovit din spate, sa fiti vinovat... Depinde de strada... si de alti o multime de de factori...
Daca, de ex., viteza permisa era de 100 km/h si dvs intrati pe strada, e foarte posibil ca cineva care vine cu 100 din spate sa va loveasca pe dvs care aveti (la intrarea pe strada) 10-15 km, iar vinovatia lui sa se apropie de 0%.

Nu exista decat doua posibilitati,fie nu a asteptat la semnificatia indicatorului"Stop" sa treaca toate masinile,fie nu este vinovat si a fost lovit.Cum cuantificati viteza intr-o astfel de situatie ? Mai ales ca agentul constataor nu era de fata la evenimentul rutier.El a fost sesizat dupa impactul dintre cele doua vehicule.Din cele afirmate de "user",asa printre randuri,rezulta ca nu a asteptat toate vehiculele"am avut destul timp sa ma incadrez pe banda de mers....." "Userul" ar fi trebuit sa relateze ca a asteptat trecerea tuturor vehiculelor care veneau de pe drumul cu prioritate.Parerea mea este ca agentul de data aceasta nu prea a gresit.In situatia de fata nu este vorba de timpul de incadrare pe banda de mers,ci de asteptat putin in fata indicatorului,pana la trecerea tuturor vehiculelor care trec pe drumul cu prioritate.Conducatorul auto,nu a asteptat trecerea tuturor vehiculelor,a intrat cu viteza mai mare pe drumul cu prioritate,dar nu suficienta pentru a nu fi lovit de vehiculul care venea pe drumul cu prioritate si care l-a lovit in spate.Chiar daca fost lovit din spate conducatorul auto nu a respectat semnificatia indicatorului "Stop" si este in culpa.
La aceasta apreciere ,am avut in vedere,chiar cele declarate de catre una dintre persoanele implicate.
De fapt, in afara de aceasta relatare, nu existau alte date care sa creeze o convingere ferma.
Radu Gabrian, Mediator
O parere argumentata nu se poate formul intrucat nu sunt cunoscute toate elementele necesare. Ma refer in primul rand la cele care sunt necesare pentru determinarea vitezelor de deplasare ale celor doua autoturisme.
Apreciez ca in cele mai multe cazuri concluzia analizei ar fi nepastrarea unei distante coespunzatoare fata de autoturismul din fata.
Numai bine va doresc.
Multumesc pentru opinii, vreau sa mai completez faptul ca pe drumul pe care circulam viteza maxim admisa era de 50 km/h . Autovehiculul care m-a acrosat a avut viteza excesiva...insa in instanta nu se poate demonstra asta . Am chiar o inregistrare audio cu celalalt sofer cand a recunoscut ca avea viteza mai mare decat cea admisa,insa nu stiu daca poate constitui proba la proces. SI mai mult de atat avaria a fost mult prea puternica pentru un 50Km/h. A trebuit sa inlocuiesc toata partea din spate a masini,lonjeroanele, usile din spate , chiar si plafonul a fost curbat.Vreau sa mai spun ca am facut deja contestatie iar in curand voi avea proces. Am sa va tin la curent cu decizia justitiei.