Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua! Sunt nascuta la data de 9 mai 1961.
Lucrez din data de 1.octombrie 1984, imediat dupa terminarea facultatii.
As dori sa ma pensionez anticipat.
Va rog sa imi spuneti data la care pot face acest lucru, conditiile (pentru ambele forme de pensionare anticipata) si care este penalizarea aferenta, in lumina noilor reglementari (stiu ca s-a diminuat procentul de penalizare).
Multumesc!
Pensie anticipata partiala la 09/05/2018(57 ani).
Penalizarea la acel moment va fi de 27%.
Multumesc!