Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire program vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire program vizitare minor

Buna seara!Daca ma poate cineva ajuta cu un raspuns...va multumesc anticipat! Ca urmare a unei actiunii in instanta am obtinut dreptul de a pastra legaturi personale cu minorul de 6 ani al fiului meu, care a decedat anul trecut. Acestia locuiau cu mine in locuinta mea,iar la surt timp dupa decesul fiului meu,nora mea si a luat copiii(unul al fiului meu si altul venit cu el din alta relatie) si a plecat refuzand categoric sa l mai lase pe nepotelul de 6 ani sa mai aibe legaturi personale cu mine si cu celelalte rude din partea tatalui....A urmat actiunea in instanta ,iar instanta a hotarat ca al treilea weekend din luna si in ajunul sarbatorilor legale,cu ore fixe stabilite in instanta de vineri ora 11 pana duminica ora 20, la domiciliu meu ,hotarare facuta definitiva in acest moment,,,dar nora nu vrea sa l lase pe minor sa vina la mine...intrebarea mea este trebuie sa o anunt ca merg sa iau copilul dinainte?(cu siguranta ar pleca de la domiciliu...si nu ar fi acasa) are si ea hotararea in care scrie clar...al treilea weekend din luna.....daca nu vrea sa mi l dea sa cer sprijinul politiei?....cum ma sfatuiti sa pun in aplicare o hotarare definitiva?
Da, e pacat! Vestea buna este ca, totusi, se poate!