Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA fără angajați înregistrat în Revisal?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA fără angajați înregistrat în Revisal?

Bună ziua,
Îmi cer scuze anticipat dacă s-a mai discutat problema. Am căutat în forum și, deși am găsit câteva răspunsuri pe tema aceasta, niciunul nu acoperă toate nelămuririle mele. Așadar:

Am un PFA (CAEN 7430), fără angajați. Pe acest PFA lucrez doar eu în baza unor contracte cu câțiva beneficiari. Zilele trecute am încercat să fac un împrumut de tip CAR, iar acolo mi s-a spus că îmi trebuie ”o copie din Revisal și fișa fiscală de la ANAF”.

- Din câte știu (posibil să mă înșel) în Revisal sunt înregistrați doar salariații. Eu, în calitatea mea de PFA, pot fi înregistrată acolo?
- Mi s-a mai spus că mă pot angaja pe PFA-ul meu. Ceea ce, iar, mi se pare foarte ciudat. Deși nu imposibil, probabil, cu toate hățișurile legislației actuale. Dacă există această posibilitate, ce cheltuieli fiscale ar presupune, în plus față de impozit, CASS și CAS? (16%, 5,5% și, în cazul meu, 10,5%?)

Mulțumesc frumos!

1. Daca nu aveti salariati nu aveti cum sa va inregistrati in REVISAL.

2. O PFA nu se poate angaja pe sine insusi.