Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare srl

Buna seara,

Doresc sa preiau un mic srl de la un prieten. Stiu ca daca merg pur si simplu la registrul comertului si fac schimbarea de asociat unic, vine anaf in control de fond pe firma si nu vreau sa am emotii chiar de la inceput.

Care este cea mai ieftina modalitate de preluare a unui srl ? Prin cesiune de parti sociale ? Prin majorare de capital ?

Multumesc pentru sfaturi, anticipat :P
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns. Deci intai cer majorare de capital, iar apoi se face o cesiune partiala de parti sociale, dupa care asociatul original se retrage si raman eu unic asociat ?
~ Conținut șters la cerere ~