Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren atribuit cu titlu gratuit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren atribuit cu titlu gratuit

Speta:se incheie un contract de constructie casa intre o p.f. si o firma pe un teren atribuit cu titlu gratuit de primarie.In contract se stipuleaza ca, daca la sfarsitul lucrarilor de constructiei beneficiarul nu achita suma stabilita ,constructorul intra in drepturi asupra casei.Intrebare: va putea constructorul sa faca acest lucru in cazul in care beneficiarul nu achita plata serviciului,desi primaria a pus ca si conditie:cumpararea terenului dc doresti instrainarea constructiei?
Reveniţi cu amănunte. Care este natura actului dintre primărie şi persoana fizică? În opinia mea nu putea fi decât un contract de concesiune, care nu poate fi cu titlu gratuit, primăria nefiind îndreptăţită să facă astfel de liberalităţi.

Nu cred că firma constructoare poate deveni proprietar asupra casei prin simpla voinţă a celor două părţi contractante.

Trebuie văzute şi conţinutul actului cu primăria şi conţinutul exact al clauzei contractului de construire.