Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrare in tara minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrare in tara minor

Buna! In perioada următoare doresc sa plec in vacanta cu părinții mei in Grecia. Mama este deja acolo si a făcut procura pe tata. La plecare teoretic nu ar trebui sa apară probleme, dar la întoarcere e posibil ca ei sa plece înaintea mea, iar eu sa ma întorc singur (am 16 ani). Întrebarea mea este daca pot veni singur înapoi sau imi trebuie procura (eu nefiind însoțit de nici un adult). Domiciliul este in România.
Din câte am găsit nu ar trebui, dar in situațiile prezentate acel minor era totuși însoțit
La intrarea in tara nu e nevoie de declaratie din partea parintilor.
Sunteti cetatean roman.