Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Numere rosii, masina adusa din Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Numere rosii, masina adusa din Germania

Buna ziua,

Am achizitionat de curand o masina adusa din Germania si doresc sa o inmatriculez in Romania.

Am nevoie cat mai repede de ea si ideea e in felul urmator, primul loc disponibil pentru RAR este abia peste o luna si jumatate si as dori sa obtin macar numerele provizorii, pentru a putea circula. Pe unele site-uri am gasit cum ca nu le pot obtine fara RAR, iar pe altele scrie ca nu am nevoie de RAR pentru a obtine numerele rosii.

Ma puteti ajuta, va rog cu aceasta informatie? Am nevoie de RAR pentru a obtine numerele provizorii?

Multumesc
Pentru imatriculare provizorie nu va trebuie RAR.
Iata documentele necesare in acest caz:
Documente necesare pentru eliberarea unei autorizatii de circulatie provizorie

1.Cererea solicitantului;
- pentru persoane fizice si juridice - Cerere autorizatie provizorie
2. Dovada asigurarii obligatorii de raspundere civila auto - original+copie;
3. Copii ale documentelor care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului (copii ale documentelor succesive de propietate pâna la detinatorul din certificatul de înmatriculare)
4. Actul de identitate al solicitantului – original + copie;
5. Dovada platii contravalorii autorizatiei de circulatie provizorie -13 lei (se poate achita la TREZORERIE);
6. Dovada platii contravalorii placutelor cu nr. provizoriu – 40 de lei (se achita la ghiseul serviciului inmatriculari);
7. Copia declaratiei vamale pentru vehiculele achizitionate din afara UE pentru care se solicita înmatricularea în România, cu exceptia primei autorizari;
8. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care sa ateste dobândirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comertului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
9. Procura speciala autentificata în cazul mandatarii altor persoane decât propietarul.
10. Atestat fiscal lânga fiecare contract de vânzare-cumparare succesiv.
11.Anexa nr. 677.

In schimb trebuie sa obtineti verificarea RAR pana expira aceasta inmatriculare provizorie

a)Cererea solicitantului;
b) Fişa de înmatriculare completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale. Fişă înmatriculare;
În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia.
c) Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
d) Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie.
În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta şi documentul care să ateste dreptul legal în virtutea căruia persoana poate folosi vehiculul, în original şi în copie.
În cazul în care vehiculul este folosit în sistem leasing se poate prezenta un extras din contractul de leasing, care să conţină cel puţin părţile, obiectul şi durata contractului, datele de identificare ale vehiculului şi semnăturile părţilor, în original şi copie;
e) Actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.
În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora. Delegaţie
În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se vor prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie.
f) Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate a acesteia;
g) Copia contractului de asigurare de răspundere civilă auto obligatorie pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi de tramvaie (RCA), încheiat pe numele proprietarului vehiculului, în termenul de valabilitate al acestuia;
h) Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare - se poate achita la ghișeul de depunere documente vezi tarife;
i) Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, în valoare de 40 lei, pentru număr la rând, respectiv 85 lei pentru număr preferenţial - sumele se pot achita la ghișeul de depunere documente.
j) Certificatul de autenticitate al vehiculului eliberat de Registrul Auto Român, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice;
k) Documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
l) Dacă persoana care a realizat achiziția intracomunitară a mijlocului de transport și solicită înmatricularea acestuia nu este înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), aceasta trebuie să depună, după caz:
- formularul "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport”, prevăzut de Ordinul președintelului Agenției Naționale de Administrare Fiscală pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport" și "Certificat", precum și a procedurii de eliberare a acestora; (vezi model)

SAU

- formularul "Certificat", prevăzut de Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport" și "Certificat", precum și a procedurii de eliberare a acestora.

m) Procura specială, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât proprietarul vehiculului.
Am și eu o întrebare: este nevoie sa am și originalele la brif in momentul in care duc dosarul la poliție pentru numerele provizorii?