Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara 4 copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara 4 copii

Buna ziua,
As avea cateva intrebari daca ma puteti ajuta. Fratele meu este in divort cu sotia lui, sotia fiind cea care a intentat divortul, ea si-a gasit pe cineva si a plecat de acasa. Pe toata durata casatoriei fratele meu a lucrat, iar ea nu, abia acum incearca si ea sa-si caute de lucru.
Inainte de divort au hotarat de comun acord sa vanda locuinta si si-au impartit banii pe jumatate, (cu toate ca ea nu avea nici un drept la locuinta, ea fiind cumparata in totalitate de parintii mei), fratele meu si-a cumparat un apartament singur, iar ea a plecat sa locuiasca la mama ei luand si copiii cu ea (4 copii). Ea nu vrea sa-i dea lui nici un copil sperand sa obtina pensie alimentara.
Pana acum el nu si-a bagat avocat iar ea are deja avocat.
In conditiile astea intrebarile mele sunt:
1. ce sanse are fratele meu sa obtina doi copii tinand cont ca ea nu lucreaza sau lucreaza la negru fara carte de munca, el avand locuinta si serviciu?
2. in cazul in care obtine doi copii mai tb sa plateasca pensie alimentara pentru ceilalti doi copii?
3. l-a cat se poate ridica pensia alimentara, el avand un salariu net de 7.700.000?
Va multumesc aniticipat.
mihaelag, utilizator
cuantumul pensiei de intreţinere pentru 4 copii este de maxim 1/2 din veniturile nete ale tatalui, în funcţie de posibilitatile intretinatorului si nevoile intretinutului.
Tatăl poate cere încredinţarea a 2 copii, aceasta rămânând să fie hotărât de instanţă. În cazul în care îi sunt încredinţaţi 2 din cei 4 copii, tatăl nu mai plăteşte pensie de întreţinere pentru ceilalţi 2 care nu sunt în întreţinerea lui. Cel puţin aşa ştiu eu!