Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna!acum 4ani în urma decesului tatalui meu am primit mostenire eu si fratele meucota parte de 3/8fiecare iar mama a primit 2/8.Acum fratele meu cu sotia lui doreste sa ia si partea mamei de 2/8,întrebarea mea este :Poate sa ia si partea mamei daca eu nu sunt de acord??? Mentionez ca actul de mostenire sa facut in 3 exemplare pentru fiecare.Multumesc!!!
~ Conținut șters la cerere ~
Mama nu este decedata doar ca fratele doreste sa primeasca si partea ei pretinzând ca o ia pe mama in intreținere,din cate mi-a spus mama ea nu doreste sa se dea in intretinere,eu am intrebat doar daca fratele ar convinge-o sa, se dea in intretinere la el ,eu asș mai avea dreptul la jumate din partea ei???
Daca face contract de vanzare cu clauza de intretinere, cred ca nu!