avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare Radet
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare Radet

Buna ziua. Doresc sa ma debransez de la Radet, dar mi s-a cerut la dosar si un proiect de debransare pe care mi-l poate face doar o firma autorizata. Problema e ca toate firmele autorizate cu care am luat legatura in acest caz, spun ca nu pot face acest proiect deoarece sunt sistate de catre cei de la Radet. Mentionez ca am montat o centrala in condensatie, si nu o pot pune in functiune din cauza ca nu ma pot debransa. Mai am si alti vecini in bloc care sunt debransati si folosesc centrala proprie. Ce pot face in acest caz? Cui sa ma adresez pentru a face demersurile legale pentru debransare. Multumesc anticipat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca aveti pe scara dv. vecini care sa se fi deconectat in trecut, atunci RADET va va da acordul de deconectare.

Cred ca ar fi bine sa mergeti in audienta la seful RADET de zona si sa-i explicati situatia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate, anul acesta Radet-ul "pune bete-n roate" celor care doresc debransarea, chiar daca sunt multi altii debransati in bloc.Am 2 proprietari la mine in bloc, despre care stiu cu siguranta ca intampina probleme in efectuarea debransarii, chiar daca avem 17 apartamente debransate deja.
oana-26 a scris:

Buna ziua. Doresc sa ma debransez de la Radet, dar mi s-a cerut la dosar si un proiect de debransare pe care mi-l poate face doar o firma autorizata. Problema e ca toate firmele autorizate cu care am luat legatura in acest caz, spun ca nu pot face acest proiect deoarece sunt sistate de catre cei de la Radet. Mentionez ca am montat o centrala in condensatie, si nu o pot pune in functiune din cauza ca nu ma pot debransa. Mai am si alti vecini in bloc care sunt debransati si folosesc centrala proprie. Ce pot face in acest caz? Cui sa ma adresez pentru a face demersurile legale pentru debransare. Multumesc anticipat.

Ati reusit sa va debransati legal ? In aceeasi situatie sunt si mi a fost respins proiectul de 3 ori sub diverse motive ?
Buna ziua. Nu am reusit. Nu stiu unde sa mai merg.
Buna ziua. Ati mai reusit sa obtineti acordul de debransare? Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debransare de la radet 2017 CostinSibi CostinSibi Buna ziua, as dori si eu sa stiu in ce conditii ma pot debransa de la RADET, in anul 2017, avand in vedere ca in cadrul asociatiei de proprietari din care ... (vezi toată discuția)
Debransare radet bucuresti macmac macmac Suntem asociatie de scara. Avem contorizare pe scara la apa calda si caldura. Prin aceasta RADET spune ca obligatiile sale privind inlocuiri sau reparatii ... (vezi toată discuția)
Debransare fara acord vecin rau intentionat adelai adelai Buna ziua ,va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care o am cu 2 vecini rauvoitori! Pe scurt va expun situatia cum a decurs: Anul trecut am inaintat cererea ... (vezi toată discuția)