avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apartament stațiune Mamaia
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apartament stațiune Mamaia

Buna ziua!Avem un apartament in stațiunea Mamaia in care stam doar vara in timpul vacantei.Blocul are 106 apartamente și vreo 50 de locuri de parcare și un foișor.Locurile de parcare sunt la comun,administrația și câțiva locatari au decis sa avem paznici NON-stop la început 3 la număr mai târziu 5.Costurile pentru paznici și administrator ajung in jur de 100 lei pe luna.Suntem obligați sa plătim absolut tot(lift,lumina...etc)indiferent dacă locuim sau nu.Majoritatea apartamentelor se închiriază proprietarii le pun la dispoziție chiriasilor tot loc parcare,acces foisor.Chiriasii strica,noi plătim reparații.Apartamentele se închiriază in sezonul estival și in extrasezon la cei care sunt la facultate.Nu exista înțelegere,problema mare este ca nu avem loc de parcare,totul este închis costurile sunt f.mari.Ce am putea face?suntem obligați da plătim toate costurile?mentionez va avem camere vizibile live la care avem acces cu toții.Chiriasii au drepturi fata de noi proprietarii la locurile de parcare?Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:26, 22 Iulie 2017
Sunteti proprietari in imobil de locuit in comun,deci va revin drepturi si obligatii
Chiar daca va asumati si materializati interesul de a inchiria apartamentul obligatiile de plata fata de asociatie ,va revin in exclusivitate
Atat timp cat intelegeti sa apreciati ca este avantajos sa inchiriati apartamentul,in contractul de locatiune pe care ar trebui sa il incheiati si sa il inregistrati la autoritatea fiscala,aveti dreptul sa acordati sau nu dreptul si spatiul de parcatre auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumpărat un apartament în mamaia constanta ,iar în actul ... pituna pituna Am cumpărat un apartament în Mamaia Constanta ,iar în actul de vânzare cump.specifica că am un loc de parcare rezervat specific că parcarea este cu ... (vezi toată discuția)
Inchiriere in scop turistic ComN ComN In apartamentul de 2 camere decomandate in care locuiesc doresc ca una dintre cele doua camere sa le inchiriez vara in scop turistic. Ca totul sa fie in regula ... (vezi toată discuția)
Loc parcare subteran andy.andrei andy.andrei Buna ziua. M-am mutat recent intr-un bloc nou care are in subsol un numar egal de locuri de parcare cu cel al apartamentelor. Va rog sa imi spuneti daca ... (vezi toată discuția)