Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Chirie variabila
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Chirie variabila

Este ok din punct de vdere legal daca pretul unui contract de inchiriere este variabil in functie de vanzarile pe care le realizeaza chiriasul (care este comerciant) in fiecare luna? Se poate stipula o astfel de clauza in contract?
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspunsul clar si concis. As mai vrea sa va intreb daca la stabilirea chiriei este obligatoriu a se incheia un proces verbal de constatare a vanzarilor sau o declaratie a chiriasului cu privire la vanzari. Sau se poate calcula si trece direct pe factura pe care o emite locatorul?
~ Conținut șters la cerere ~