Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curator persoana cu handicap
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curator persoana cu handicap

Buna ziua.
Mama mea a incercat sa obtina un credit ipotecar, ea avand certificat de grad de handicap grav (probleme de vedere) so este pensionata pe caz de boala. ea are un rest de vedere si cu ajutorul unei lupe a reusit sa citeasca si sa semneze actele necesare dosarului de credit. am primit raspuns de la Juridic ca este nevoie de un curator. din ce am citit pe internet am gasit doar cazuri referitoare la instanta. aici e vorba de obtinerea unui credit. intrebarea mea este: cum se obtine acest curator? sau daca ea da dreptul de semnatura la notar altei persoane, mai este nevoie de curator? ea are domiciliul in suceava, dar doreste sa cumpere in bucuresti un imobil.
Da, tocmai pentru ca este vorba despre obtinerea unui credit ipotecar, ceea ce inseamna un act juridic de dispozitie si dat fiind faptul ca mama nu se poate ingriji singura de interesele sale si dat fiind faptul ca banca vrea sa se puna la adapost de orice surpriza (cum este si firesc de altfel), vi se cere acest curator, in baza reglementarilor din Codul civil, curator care este numit de catre instanta de tutela de la domiciliul persoanei reprezentate, adica al mamei dvs.