avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cote somaj!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cote somaj!

Buna ziua!
Ca sa poti intra in somaj ce cote trebuie platite de angajat si angajator la stat?Sanatatatea(cas) si somajul?sau toate cotele(cass,fond invatamant,accidente,etc)?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 22:07, 30 Septembrie 2009
Deci inteleg ca la un salar de baza de 1200 ron trebuie sa plateasca numai 0.5% si daca am cel putin 12 luni cotizare pot sa intru in somaj?nu are treaba cotele la sanatate,fond de risc si celelalte cu indeminizatia de somaj?
Va supar putin cu intrebarile mele dar vreau sa inteleg totul clar!
Chiar ca este suparare! De cate ori vreti sa vi se repete?
Primirea indemnizatiei de somaj nu este conditionata de plata contributiilor la pensie, sanatate etc. ci numai de plata contributie de 0,5% + 0,5% pentru somaj.
camelia21 a scris:

Deci inteleg ca la un salar de baza de 1200 ron trebuie sa plateasca numai 0.5% si daca am cel putin 12 luni cotizare pot sa intru in somaj?nu are treaba cotele la sanatate,fond de risc si celelalte cu indeminizatia de somaj?
Va supar putin cu intrebarile mele dar vreau sa inteleg totul clar!


Da, asa este, dreptul la somaj e conditionat doar de plata contributiilor la somaj (daca indepliniti celelalte conditii desigur.

Fiecare contributie afecteaza doar drepturile acordate din acel fond: pensia poate depinde de plata contributiei la pensii, acordarea serviciilor medicale poate depinde de plata contributiei la sanatate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - dependent Spider06 Spider06 Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu descurcarea urmatoarei situatii: Persoana fizica autorizata, care, in baza unui contract cu o firma, presteaza o ... (vezi toată discuția)
Contributia cas Andreea Calin Andreea Calin Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca stiti care este contributia pentru CAS pe care trebuie sa o plateasca o persoana fizica.De asemenea, as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu, ca si angajator... CrissMGC CrissMGC Buna ziua, Revin cu o intrebare la dumneavoastra intrucat nu sunt in cunostinta de cauzasi nici nu am gasit informatii pe internet... Referitor la salariuii, ... (vezi toată discuția)