avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posesie marijuana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posesie marijuana

buna ziua,
acum cateva saptamani am fost prins impreuna cu 2 prieteni fumand marijuana intr-un spatiu mai retra de catre politia locala..ne-au dus la sectie am dat declaratie..am declarat ca eu am aduso si ca este prima data cand facem asta fiind din curiozitate(ceea ce este adevarat) dupa ce am dat declaratia au zs ca trimit probla la laborator si ca nu o sa patim nimic ca se urmareste firul nu ua treaba cu noi...toate bune is frumoase pana ieri cand unul din prietenii mei ma suna si imi zice ca a primit citatie sa se prezite peste o saptamana la DIICOT..
scrie ca este in calitate de suspect privind dosarul cu nr de mai sus de audiere..presupun ca este dosar penal?
mai zice ca apararea este obligatorie si in cazul in care nu ne permitem un avocat o sa ne dea unul din oficiu//daca nu ne prezentam riscam sa fim adusi in baza unui mandat..plus amenda penala
intrebarea mea este..daca zicem adevarul cum a m facuto si prima data..ce se poate intampla cel mai rau..in special eu ca eu am aduso..o sa ramanem cu cazier? o sa mai fiu chemat?
multumesc
edit: link cu poza de la citatie ibb.co/nm3g9k pentru o mai buna intelegere
Ultima modificare: Vineri, 28 Iulie 2017
thejoker32, utilizator
Cel mai recent răspuns: thejoker32 , utilizator 17:25, 19 Octombrie 2017
multumesc de raspunsuri, a fost prima abatere deci clar nu am vandut sau alte prostii, deci nu vad ce motive sau dovezi ar avea..dar daca eu merg la ei si intreb imi vor zice cum sta toata treaba? adica daca se fac cercetari..daca ne au in vizor sau daca urmeaza altceva?
ce altceva ar trebui sa mai stiu?
multumesc

Ultima modificare: Miercuri, 18 Octombrie 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
In mod normal ar trebui sa mearga un avocat ca sa se informeze.
Procurorii se cam supara daca se informeaza direct suspectul sau inculpatul.
Daca nu va permiteti avocat este mai complicata situatia dar ar fi bine sa mergeti ca sa va informati despre caz.
Nu inteleg care este problema de a aparut o separare...ori o disjungere...

Procurorul va poate explica.
Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

In mod normal ar trebui sa mearga un avocat ca sa se informeze.
Procurorii se cam supara daca se informeaza direct suspectul sau inculpatul.
Daca nu va permiteti avocat este mai complicata situatia dar ar fi bine sa mergeti ca sa va informati despre caz.
Nu inteleg care este problema de a aparut o separare...ori o disjungere...

Procurorul va poate explica.

Este posibil sa ne tina sub supraveghere o perioadă dupa care sa ne cheme? Sau este vreo sansa sa fi fost toti 3 in dosar si sa fie inchis sa nu mai avem treaba? Desi nu prea cred
Daca ar da clasare tot se va comunica soluția.
Dosarul nu se închide asa fiind pus în sertar si gata.

Trebuie să va informati care este situația ca sa nu aveți surprize neplăcute.
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca ar da clasare tot se va comunica soluția.
Dosarul nu se închide asa fiind pus în sertar si gata.

Trebuie să va informati care este situația ca sa nu aveți surprize neplăcute.

In situatia de fata care este cel mai rau lucru care se poate intampla?

Alte discuții în legătură

Consecinte posesie marijuana MihaiCristian1 MihaiCristian1 Buna seara, am 23 ani si ieri am fost prins impreuna cu un prieten de jandarmerie avand asupra noastra un joint si un plic cu 0.2 - 0.3 g de marijuana. ... (vezi toată discuția)
Am fost ieri la saga festival și am fost prins de ... silviu1406 silviu1406 Buna ziua , Am fost ieri la saga Festival și am fost prins de Jandarmerie cu jumătate de pastila de Extasy la mine .Care sunt riscurile și cum ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, acum cateva zile am fost suprins de politisti in civil ... tps351 tps351 Buna ziua, acum cateva zile am fost suprins de politisti in civil in vama veche ruland un joint care continea 0.8 grame de marijuana. Eram impreuna cu inca ... (vezi toată discuția)