Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, cumparare imobil inainte de finalizarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, cumparare imobil inainte de finalizarea procesului

daca achizitionez un apartament din banii parintilor mei, eu fiind casatorita , acesta intra la partaj la divort? eu vreau sa trec apartamentul strict pe mine.. doresc sa ma stabilesc acolo cu copiii. momemntan stam in apartamentul sotului. si acesta ma ameninta cu datul afara .
Bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune si se prezuma contributia egala a ambilor soti la dobandirea acestora, pana la proba contrara.
Daca casatoria nu este desfacuta in mod legal, atunci imobilul pe care il veti cumpara, chiar daca nu faceti mentiunea in contractul de vanzare-cumparare ca sunteti casatorita, va fi bun comun.

... sa-l cumpere parintii pe numele lor!
~ Conținut șters la cerere ~
sa-l cumpere parintii pe numele lor apoi sa va faca donatie dvs. Donatia nu intra la partaj fiind bun propriu. Se pot face ambele contracte la notar in aceeasi zi.
ContSters429609, utilizator
Sa va doneze banii prin contract autentic, sa cumpărați ap pe numele dvs menționand ca banii provin din donatie de la părinții dvs, iar bunul ce înlocuiește un bun propriu, rămâne tot propriu.
Intabulati casa ca bun propriu.
Faceti contractul pe numele dumneavoastra si ii treceti pe parinti in contract ca procuratori de fonduri.