Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare

Buna ziua,am.o întrebare situl are o hotărâre civila pentru casa in urmq procesului cu sora sa care a iesit din diviziune,a fost azi sa isi facă buletinul fiind expirat de 2zile si l-au refuzat ca pe hotărâre nu scrie ca este hotarare definitiva si irevocabila cică trebuia o ştampila ceva.ce trebuie sa facem?multumesc
Buna ziua,
Sotul, daca a trecut termenul de atacare in instanta, sa plateasca o taxa judiciara de timbru de 5 lei, sa completeze o cerere si sa mearga la judecatoria care a pronuntat sentinta sa o legalizeze.
Hotărârea este de acum un an presupun ca a trecut termenul.de atacare
mary_123454, utilizator
In ce consta legalizarea?
Mergeti la instanta care a pronuntat hotararea respectiva unde depuneti cerere scrisa prin care solicitati legalizarea,copii de pe sentinta,taxa de 5 ron pt fiecare exemplar,legalizarea consta in aplicarea unei stampile plus mentiunea definitiva prin neapelare.Singura problema este ca in perioada vacantei judecatoresti este posibil sa fie mai aglomerat.
Multumesc frumos