avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediata sau nu???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediata sau nu???

Am o intrebare? In data de 23.09.2009 i-am dat sa ia la cunostinta, un preaviz de 20 de zile lucratoare ca urmeaza sa fie concediata individual pe motiv ca i s-a desfiintat locul de munca, prin inchiderea punctului de lucru. Astazi vine la administrator cu o adeverinta de la medicul de familie ca este gravida in 8-10 saptamani. Adeverinta are data din 25.08.2009. Pana astazi nu am stiut nici eu si nici seful ei ierarhic. Ce pot face? Merge in continuare in preaviz?
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 16:12, 29 Septembrie 2009
1. Iata ce spune OUG 96/2003, republicata:
ART. 3
(1) Salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)-e) au obligaţia de a se
prezenta la medicul de familie pentru eliberarea unui document medical care
sa le ateste starea.
(2) In cazul in care salariatele nu indeplinesc obligaţia prevăzută la
alin. (1) şi nu informează in scris angajatorul despre starea lor, acesta
este exonerat de obligaţiile sale prevăzute in prezenta ordonanta de
urgenta, cu excepţia celor prevăzute la art. 5, 6, 18, 23 şi 25.


2. Daca imi dati o adresa de e-mail va trimit OUG 96/2003, pentru a vedea ce trebuie sa faceti.
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Trebuie sa inregistrati adeverinta, cu nr si data cand ati primit-o. Daca preavizul este dat inainte de primirea acestei adeverinte (desi, salariata trebuia sa va faca o informare in scris, nu sa vina doar cu adeverinta - dar, ma rog, trecem peste) preavizul continua.
Salariata nu si-a indeplinit obligatia legala de a va informa imediat ce au aparut modificari in starea sa fiziologica.
Ar fi bine sa o puneti si sa va scrie ca va aduce la cunostinat si va anexeaza cererea , ca sa puteti demonstra ca ati luat la cunostinta ulterior datei de 23.09, evitand astfel sa sustina ca v-a incunostiintat mai devreme , eventual verbal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintare post ocupat de o angajata insarcinata Doina Elena Doina Elena Se poate desfiinta postul unei angajate care este insarcinata in luna a 2-a ? Aceasta a anuntat verbal seful despre sarcina. (vezi toată discuția)
Pot lua cm inainte de preaviz amelia20100 amelia20100 am fost anuntata ca vom intra in preaviz sapt.viitoare.pot sa intru in cm inainte de preaviz?daca in timpul cm -ului aflu ca sunt insarcinata mai pot face cev ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, ieri am trimis pe mail la resurse umane instintare ... User88 User88 Bună ziua, ieri am trimis pe mail la resurse umane instintare și adeverință medicala în care îmi anunțam sarcina . Astăzi am primit răspuns ca vor sa ... (vezi toată discuția)