Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj in somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj in somaj

Am o ruda care a lucrat un an si 8 luni fara intrerupere, dupa care a fost dat in somaj...Acum intrebarea este daca termina somajul si lucreaza o luna durata determinata- mai are dreptul la somaj, avna din vedere ca are stagiu de 12 luni in ultimele 12 luni?
Nu mai are dreptul la somaj decat dupa cel putin 12 luni de stagiu de cotizare.

Legea 76/2002
art. 37^1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii, prevăzut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau în considerare perioadele care reprezintă stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea și acordarea anterioară a unui drept la indemnizație de șomaj.
......