Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... neplata onorariu expert - ce va stabili judecatorul ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

neplata onorariu expert - ce va stabili judecatorul ?

Buna ziua !

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat,
cum ar trebui sa se procedeze.

Vecinul meu are un proces penal in care este parte vatamata civila.
Judecatorul a spus ca vecinul trenuie sa suporte
costul unei Expertize contabile
pentru determinarea exacta a prejudiciului suferit de vecin.
Insa vecinul nu are bani sa achite Expertiza
pentru ca are deja niste imprumuturi la banci
pentru apartamentul luat copiilor.

- daca judecatorul i-a dat un termen de plata onorariu Expertiza
vecinului, iar acesta nu achita suma stabilita de judecator,
ce se va intampla ?

- daca vecinul, din lipsa de bani, nu plateste Expertiza,
ce va face judecatorul:
1. - va suspenda procesul ?
sau
2. - vecinul va pierde procesul ?

daca nu plateste expertiza n se va putwa realiza din vina lui...risca sa fie condamnat
av.antoanelageaman a scris:

daca nu plateste expertiza n se va putwa realiza din vina lui...risca sa fie condamnat

Pai cica vecinul e parte vatamata.
In caz ca nu plateste expertiza, instanta nu-i va putea acorda pretentiile.
Fiind parte vatamata civila inteleg ca este in fata unei instante civile care trebuie sa stabileasca cuantumul despagubirilor materiale si/ sau despagubirilor morale, motiv pentru care este necesara o expertiza judiciara contabila.
Codul de procedura civila mentioneaza:
-art. 262 Cheltuielile necesare administrării probelor
(1) Când administrarea probei încuviinţate necesită cheltuieli, instanţa va pune în vedere părţii care a cerut-o să depună la grefă, de îndată sau în termenul fixat de instanţă, dovada achitării sumei stabilite pentru acoperirea lor.
(3) Nedepunerea sumei prevăzute la alin. (1) în termenul fixat atrage decăderea părţii din dreptul de a administra dovada încuviinţată în faţa acelei instanţe.
-art. 331 (3)Dovada platii onorariului se depune la grefa instantei de partea care a fost obligata prin incheiere, in termen de 5 zile de la numire sau in termenul stabilit de instanta potrivit alin. (2). Onorariul poate fi majorat, in conditiile prevazute la art. 339 alin. (2).
Neplata onorariului in termen va decade din dreptul de a solicita expertiza, caz in care partea adversa are castig de cauza. Veti fi obligata prin incheierea de sedinta la plata tuturor cheltuielilor de judecata efectuate. In final se poate ajunge si la executare silita.
Daca partea careia i s-a incredintat expertiza nu dispune de bani, poate solicita instantei de judecata sa-i aprobe un ajutor public judiciar in conditiile OUG nr.51/ 2008 cu modificarile si completarile ulterioare.
Miliarde si miliarde de multumiri pentru lamuriri !