Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere

Buna ziua!
Intrebarea mea este un pic mai ciudata. Este posibil ca intr-un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere sa fie mentionat faptul ca eu, intretinator, sa asigur cheltuielile cu intretinerea, DAR INTR-O ANUMITA LIMITA? De exemplu, aceste cheltuieli sa nu depaseasca 500 ron pe luna.
Va multumesc!
da se poate.Orice contract incheiat intre doua parti poate sa contina orice tip de clauze.Ceea ce conteaza aici este daca cele doua parti sunt sau nu de acord cu clauzele contractuale...Daca da, atunci nu vad nici o problema, daca nu, atunci nu-l incheie...:rolleyes:
Părţile pot conveni , la data contractului sau ulterior, ca întreţinerea să fie convertită, permanent sau temporar, într-o sumă de bani pe care debitorul-întreţinător trebuie să o plătească creditorului-întreţinut, pentru acoperirea, total sau parţial, a obligaţiei de întreţinere cuvenită.
Nu puteti sa treceti o astfel de suma deoarece nu aveti de unde sa stiti ca va acoperi cheltuielile cu intretinerea si peste 2-3 ani! Aceste cheltuieli se refera la asigurarea de alimente , asigurarea intretinerii batranului sau cuplului de batrani, plata curentului, a medicamentelor, a tratamentului recomandat de doctor, a hranei, cheltuieli de inmormantare etc.
[ link extern ]
Mai bine incercati sa-i convingeti sa semneze un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager!B-)
Ideea e ca intre intretinator si intretinut nu exista nici o relatie de rudenie, deci uzufructul viager nu este suficient pentru intretinut. Auzind ca contractul de vanzare cumparare cu clauza de renta viagera este usor atacabil in instanta, m-am gandit ca un contract de v-c cu clauza de intretinere si cu limita de 500 ron, de exemplu, ar fi mai greu atacabil in instanta. Ma insel?
Multumesc!
Conform adagiului latin pacta sunt servanda, contractul e legea partilor.

In conformitate cu principiul libertatii contractuale , acestea pot stabili contintului respectivului contract.
Iar obligatia de intretinere sa fie determinata , prin detalii.Succes.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat