Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACTURA RETURNATA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACTURA RETURNATA

Buna ziua! Am emis o factura in 31.07.2009 care a fost trimisa prin posta......primita de client la momentrul acela...dar...pe 24.09.2009 o primesc inapoi tot prin posta(fara nicio explicatie)...ce pot sa fac?stornez factura din iulie? (am colectat tva la momentul acela....)si emit alta factura ?
Va multumesc anticipat!
da, corect. Storno si refacturare.Important e sa o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.S-ar putea sa nu vrea sa plateasca si in acest caz trebuie sa aveti dovada trimiterii facturii.
succes
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
MULTUMESC! Si prima data a fost trimisa cu confirmare de primire..de aceea nu mi-am facut probleme...dar...dupa cum se vede...cred ca vor sa amane termenul de plata....alta explicatie nu vad...sau au uitat sa o inregistreze ..........cine mai stie.....
Ati pus mana pe telefon sa-i sunati? Sa-i intrebati de ce au returnat factura?
Faceti asta inainte de a va apuca sa stornati si refacturati! Poate este o nemultumire legata de contravaloarea prestatiilor!B-)
ANALIROMAN a scris:

MULTUMESC! Si prima data a fost trimisa cu confirmare de primire..de aceea nu mi-am facut probleme...dar...dupa cum se vede...cred ca vor sa amane termenul de plata....alta explicatie nu vad...sau au uitat sa o inregistreze ..........cine mai stie.....

care este motivul pentru care s-a returnat factura?.....despre ce fel de factura este vorba?..prestari servicii , marfa?....din moment ce a fost trimisa cu confirmare de primire si au luat cunostinta cu privire la ea , ar f i trebuit sa va dea cateva informatii sau lamuriri pentru motivul returnarii.... nu ne jucam de-a documentele:le emitem si le stornam!...verificati mai intai ce s-a intamplat!.....e usor sa stornati , dar atentie la decontul de TVA .
:luck: