avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau donatie

Ce act trebui intocmit de catre bunici pentru a ceda dreptul de proprietate asupra unui imobil catre unicul lor nepot? Mentionez ca mama copilului este in viata, dar nu doreste ca imobilul sa ii apartina, ci sa apartina fiului. Imobilul este pe numele ambilor bunici,iar nepotul este major.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:13, 8 August 2017
Dar nu aveti de ce sa faceti vanzare daca nu se achita o suma de bani.
taxa pt vanz-cump este de 5000 lei, deci 50 milioane vechi...
Ce pret ati trecut?
whitecamelia a scris:

taxa pt vanz-cump este de 5000 lei, deci 50 milioane vechi...


Ca sa rezulte 50 de milioane, ar trebui ca pretul sa fie cel putin 600.000 lei, adica 6 miliarde.
Bunicii instraineaza un imobil care valoreaza 6 miliarde?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

donatie sau contract de vanzare cumparare? manilodisan manilodisan Bunica mea doreste sa lase imobilul pe care-l detine fiicei sale (mama mea). Mama mea a mai avut o sora care a decedat in 2004 lasand in urma 2 nepoti care au ... (vezi toată discuția)
Schimbare propietar locuinta VladutV VladutV Care sunt pasii pe care trebuie sa ii intreprinda persoana in varsta care vrea sa lase casa pe numele nepotului, in timp ce parintele este in viata. Care este ... (vezi toată discuția)
Donatie sau testament? lucille21 lucille21 Buna ziua, Bunica si tatal meu sunt proprietari 50-50 la un apartament dupa ce s-a facut succesiunea dupa bunicul meu ( tatal meu fiind singurul copil al ... (vezi toată discuția)