Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau donatie

Ce act trebui intocmit de catre bunici pentru a ceda dreptul de proprietate asupra unui imobil catre unicul lor nepot? Mentionez ca mama copilului este in viata, dar nu doreste ca imobilul sa ii apartina, ci sa apartina fiului. Imobilul este pe numele ambilor bunici,iar nepotul este major.
Va multumesc.
Dar nu aveti de ce sa faceti vanzare daca nu se achita o suma de bani.
taxa pt vanz-cump este de 5000 lei, deci 50 milioane vechi...
Ce pret ati trecut?
whitecamelia a scris:

taxa pt vanz-cump este de 5000 lei, deci 50 milioane vechi...

Ca sa rezulte 50 de milioane, ar trebui ca pretul sa fie cel putin 600.000 lei, adica 6 miliarde.
Bunicii instraineaza un imobil care valoreaza 6 miliarde?