avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social si desfasurare activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social si desfasurare activitate

vreau sa deschid o agentie imobiliara in suceava . sediul social acolo e.
dar eu an sa imi desfasor activitatea in bucuresti .
majoritatea contractelor se incheie la domiciliu clientului.
pt inceput nu as vrea sa deschid un pct de lucru in bucuresti.
am sa dau bon fiscal , casa inregistrata in suceava .
dar obiectul contractului , imobilul este in bucuresti. are vreo importanta ? risc ceva ?
asta doar pt inceput, cateva luni.
Cel mai recent răspuns: kosminus , utilizator 18:49, 29 Septembrie 2009
Eu, ca utilizator al serviciilor unei agentii imobiliare , nu as avea incredere intr-o firma care nu are sediu si tine casa de marcat in servieta.
Mentionez ca am apelat la serviciile agentiilor imobiliare de mai multe ori si am incredere in ele.Toate aveau sediul in apartamente de bloc si aveau firma foarte vizibila pe fatada blocului.
ok florentina, eu vb strict de inchiriere, ceea ce nu implica tranzactii cu sume mari.
am zis ca e doar pentru inceput.
oricum , ma interesa aspectul legal , nu cel de marketing.
multumesc.
Din puctul meu de vedere nu risti nimic daca iti autorizezi desfasurarea activitatii la terti (exista un spatiu special pe declaratie).
multumesc celor care mi-au rsp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitatea de agent imobiliar (intreprinere individuala) necesita utilizarea casei de marcat fiscale,? unde se incadreaza aceasta functie/meserie/profesie? florinbc florinbc Doresc sa infiintez o II avand activ. principala - tranzactii imobiliare. Precizez ca am lucrat in domeniu ,SC agentie SRL unde se emiteau bonuri fiscale, ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii in locatia clientului- bon fiscal sau chitanta? sibil sibil Firma mea se ocupa cu prestari servicii in locatia clientului(domiciliu, locatii inchiriate, etc.). Clientii sunt persoane fizice, de multe ori din afara ... (vezi toată discuția)
Sediu firmă în alt județ, desfășurarea activității în altul Mădălina St Mădălina St Bună ziua, Dacă sediul social este în Focșani și desfășor activitatea în București (tâmplar) trebuie adresa de pe bonul fiscal să fie din ... (vezi toată discuția)