Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim al absolventilor de studii superioare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim al absolventilor de studii superioare 2009

BUNA ZIUA!as vrea sa stiu care este salariul minim de care poate beneficia un tanar absolvent(promotie2009) in cazul in care se angajeaza direct pe post, acesta find luat si in evidenta AJOFM..si , totodata conditiile angajatorului pentru a beneficia de subventia acordata de stat in urma angajarii absolventului.Am citit legea nr.76/2002 art.80, 81, 82, dar vreau sa stiu daca aceasta lege este valabila pentru toti angajatorii, si oarecum sunt obligati sa o respecte(inclusiv obligativitatea angajatorului de a-l avea pe angajat 3 ani fara sa-l de-a din nou in somaj in aceasta perisoada).VA MULTUMESC, astept raspunsuri de la cei care sunt in masura sa-mi raspunda.
1. Angajatorul nu este obligat sa incheie conventii cu AJOFM in cazul in care angajeaza absolventi. Cei mai multi nu vor din cauza obligatiei de a mentine CIM timp de 3 ani.
2. Daca postul este prevazut cu conditia de studii superioare va primi minim 1200 lei.