Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Apa nepotabila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Apa nepotabila

Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti in baza carei legi,un dezvoltator imobiliar este obligat sa asigure apa pentru uz uman,intr-o cladire pe care o va construi? Daca nu asigura apa de uz uman,care sunt conseciintele?
Dezvoltatorul imobiliar este raspunzator pentru imobilul pe care il vinde si in general, pentru constructie. Exista si garantii care trebuie acordate, in temeiul legii 10/1995 (revizuita de mai multe ori).

Administratia publica este responsabila pentru infrastructura si furnizorul de apa este responsabil pentru calitatea apei.

Depinde ce problema aveti. Nu curge deloc apa ? Curge apa foarte murdata sau urat-mirositoare? Trebuie stabilit cine a gresit pentru a se vedea cine trebuie sa repare.
Buna ziua! In proiect putul(suntem alimentati din put)trebuia sa aiba 60 de metrii,in realitate fiind forat doar la 9 metrii,iar apa contine bacterii coliforme,conform analizei pe care am facut-o.Indicatorii Nitrit si Nitrati sunt depasiti dar si duritatea care este foarte mare. Dezvoltatorul trebuie sa asigure apa pentru uz uman(adica ori sa faca racord de apa la oras,ori sa monteze inst de tratare a apei provenita din panza freatica)?