Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare de divort definitiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare de divort definitiva

Buna ziua. Am divortat in 2012 si nu am stiut ca trebuie sa merg sa legalizez hotararea care mi.a venit prin posta. Pe 1 august 2017 mi.au expirat cartea de identitate si pasaportul si nu le pot schimba pt ca aceasta hotarare nu e legalizata. Intrebarea mea este: daca merg marti la judecatoria sect 3 cu cerere si taxe judiciare e posibil sa nu ma primeasca pt ca este cartea de identitate expirata? Multumesc.
Buna ziua,

Nu ar trebui sa procedeze astfel. Am avut un client exact in situatia dvs. si a obtinut legalizarea.

In cazul in care nu va inregistreaza cererea, desi este putin probabil si ar fi un abuz, puteti expedia cererea intr-un plic cu confirmare de primire.

O zi buna!
Multumesc .
Buna ziua. După ce trimit cererea cu confirmare de primire, cand trebuie sa merg sa o ridic? Multumesc.
Daca mergeti personal oricum nu se rezolva pe loc,se stabileste o data ulterioara.Indicat ar fi sa aveti cu dvs pasaport sau macar alta legitimatie.Trimitand prin posta prelungiti durata de rezolvare incercati intai personal.Succes.