avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua!eu lucrez la un magazin din oct 2016 si pe fiecare luna am primit prelungire de contract luna de luna.daca imi dau demisia sunt obligat sa fac preaviz 20zile?sau dupa ce predau gestiunea pot pleca pur si simplu?
Ultima modificare: Joi, 3 August 2017
E.Christian, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:05, 4 August 2017
Doar o demisie si cam atat. pur si simplu pot pleca dupa predearea gestiunii
V-am spus anterior ca : Depinde de modalitatea demisiei daca este cu sau fara preaviz .

Daca preavizul expira imediat dupa terminarea predarii , atunci puteti pleca.

Daca preavizul mai dureaza dupa terminarea predarii, atunci dvs optati daca mai mergeti sau nu la munca.

Daca este demisie fara preaviz, atunci nu mai mergeti la munca dupa data mentionata in cererea de demisie.
Va multumesc mult.insa asta nu am inteles eu.daca din moment ce mi a expirat c.i.m atunci mai sunt nevoit sa dau demisia sau doar sa anunt ca nu mai doresc colaborarea.predau gestiune si am plecat pur si simplu.ce obligatii mai am din punctul asta de vedere.
Daca a expirat durata c.i.m., atunci nu mai are sens sa va dati demisia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz tudy123 tudy123 Buna ziua , As dori sa imi spuneti daca se poate in ce fel mi-as putea inceta contractul de munca fara preaviz , sau cu un preaviz scurt ( 1 saptamana ) ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa imi dau demisia avand in vedere faptul ca am o gestiune de cateva miliarde? nicu35 nicu35 buna ziua lucrez de 4 ani la o firma ca gestionar la depozit mentionez ca inainte depozitu avea manipulanti motostivuitorist si vanzator acu de un an din ... (vezi toată discuția)
Demisie: trebuie neaparat preaviz? alexandra_andrei alexandra_andrei salutare, as dori sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca datorita programului exploatant si a ilegalitatii ce are loc. Intrebarea mea este : se poate sa ... (vezi toată discuția)