Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua!eu lucrez la un magazin din oct 2016 si pe fiecare luna am primit prelungire de contract luna de luna.daca imi dau demisia sunt obligat sa fac preaviz 20zile?sau dupa ce predau gestiunea pot pleca pur si simplu?
E.Christian, utilizator
Doar o demisie si cam atat. pur si simplu pot pleca dupa predearea gestiunii
V-am spus anterior ca : Depinde de modalitatea demisiei daca este cu sau fara preaviz .

Daca preavizul expira imediat dupa terminarea predarii , atunci puteti pleca.

Daca preavizul mai dureaza dupa terminarea predarii, atunci dvs optati daca mai mergeti sau nu la munca.

Daca este demisie fara preaviz, atunci nu mai mergeti la munca dupa data mentionata in cererea de demisie.
Va multumesc mult.insa asta nu am inteles eu.daca din moment ce mi a expirat c.i.m atunci mai sunt nevoit sa dau demisia sau doar sa anunt ca nu mai doresc colaborarea.predau gestiune si am plecat pur si simplu.ce obligatii mai am din punctul asta de vedere.
Daca a expirat durata c.i.m., atunci nu mai are sens sa va dati demisia.