Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... atat de grav?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

atat de grav?

care ar fi condamnarea sau pedeapsa la care cu aproximatie mi se va da in fata instantei cu alcolemie de 2,25 la prima proba in sange?
Am inteles dar tot ce ma deranjaza pe mine este ca la dosar am 2 probe de sânge si mie mia fost revoltată doar una. Se poate numai dintr-o singura mostra sa se efectueze calculul a 2 probe???
Este imposibil să fie doua cand de fapt să recoltat doar una. Sunt politistii cei care sunt prezenți la recoltare, asistenta plus doctorul de gardă. Si toti răspund si contrasemneaza PV de recoltare cat si sigilarea monstrelor.
Sunt convins ca nu ca mai amintiți dvs cand s-a recoltat a doua proba. A fost la distanta de o ora de la prima recoltare .
Succes
Imi aduc aminte foarte bine am fost oprit la 4:50 dimineata si la ora 6:00 mi au luat prima proba de sânge. La ora 5:25 am ajuns in fata spitalului unde mi sa intocmit dovada cu dosarul penal. Iar la dosar am prima proba la ora 5:00 cea ce nu exista
Inteleg oarecum frustrarea dvs. si va rog sa nu mi-o luati in nume de rau. Eu dupa cele relatate de dvs. ma indoiesc serios ca va mai puteati aminti cu precizie cele intamplate. Va sfatuiesc insa sa solicitați avocatului să consulte atent dosarul. El cunoaște cu siguranta mai bine toate detaliile.
Chiar daca ar fi doar o proba, ar fi suficient pentru dovedirea alcolemiei dvs atat timp cat va apartine.
Gheorghe Florin, Consilier juridic